Кафедра української та світової літератури

Колектив кафедри української та світової літератури

Серед членів кафедри троє членів Національної спілки письменників України (І.С. Маслов, Р.В. Мельників, Н.І. Погорєлова), троє – Національної спілки журналістів України (І.С. Маслов, Р.В. Мельників,О.В. Варенікова, ).

Значний внесок у роботу кафедри української літератури зробили Н.О. Батюк, В.Д. Тимченко, К.Х. Балабуха, В.П. Андрусенко.

Пріоритетний напрям наукової роботи кафедри української та світової літератури в останні роки пов’язаний із подальшим розвитком дослідження концепції людини в українській літературі, що репрезентовано в дисертаційних роботах, монографічних дослідженнях, магістерських студіях, навчальних посібниках, Наприклад, професор Л.В. Ушкалов досліджує творчу спадщину Г.С. Сковороди, проблеми українського бароко. Вийшло повне зібрання творів Г.С. Сковороди із вступом, передмовою, коментарями професора Л.В. Ушкалова. Книга визнана кращою на Фестивалі книги 2010 року, що проходив у Львові. Старший викладач А.М. Яковлєва підготувала одинадцять хрестоматій для школи, тестові завдання з української літератури, словник-довідник літературознавчих термінів для ЗНО. Доцент Р.В. Мельників уклав перше зібрання творів Майка Йогансена, забезпечивши видання науковим коментарем. Ст. викладач Н.І. Погорєлова (Н. Маслова) підготувала третє доповнене видання збірки «Простір смислу» і книгу «Про таїну воплоченого слова: світ тексту».

Розвиваючи студентську науку, викладачі кафедри опікуються їхніми  літературознавчими та журналістськими студіями, забезпечують участь студентів у фахових олімпіадах.

За підсумками наукової діяльності у 2001 році кафедра української та світової літератури визнана кращою в університеті.

Завдяки зусиллям викладачів кафедри, їх широким зв’язкам з мистецькою та науковою елітою Харкова й України на українському мовно-літературному факультеті проходять зустрічі з письменниками і поетами Харківського відділення Спілки письменників України (Сергієм Жаданом, Іваном Перепеляком, Ніною Супруненко, Володимиром Верховенем, Анатолієм Перервою), інших міст України (Юрієм Винничуком, Віктором Бойком, Віталієм та Дмитром Капрановими (Братами Капрановими), Андрієм Курковим, Андрієм Кокотюхою, Ірен Роздобудько, Наталією Сняданко, Оксаною Забужко), а також відомими науковцями – В. Агеєвою (Київ), Максимом Тарнавським (професором Торонтського університету, канадським дослідником української літератури, котрий вивчає творчість Валер’яна Підмогильного та Івана Нечуя-Левицького, членом Об’єднання українських письменників “Слово”).

Відзначаються ювілейні дати філологів-лінгвістів та літературознавців (235-річчя з нагоди дня народження Г.Ф. Квітки-Основ’яненка; 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка.

Проводяться різні екскурсії, зокрема: традиційна екскурсія (1 вересня) першокурсників до Сковородинівки, до літературних і художніх музеїв Харкова, по визначних місцях України (до пам’ятників Т. Шевченкові, Г. Сковороді, Г. Квітці-Основ’яненку; до садиб Івана Котляревського, Івана Франка, могил П. Гулака-Артемовського, М. Кропивницького, М. Хвильового та ін.).

Професорсько-викладацький склад кафедри:

Канд. філологічних наук, доцент, завідувач кафедри Мельников Ростислав Володимирович

Доктор філологічних наук, професор, професор кафедри Ушкалов Леонід Володимирович

Канд. філологічних наук,професор, професор кафедри Тищенко Тетяна Іванівна

Канд. філологічних наук, доцент, доцент кафедри Хоменко Галина Іванівна