Історичний факультет виник у 1907 р. як історико-філологічний факультет Харківських вищих жіночих курсів, трансформуючись з часом у Харківські вищі трирічні педагогічні курси (1919 р.), Харківський інститут народної освіти (1921-1930 рр.), Педагогічний інститут освіти (1930-1933 рр.), Харківський державний педагогічний інститут (1933 – 1956 р.). У 1956 році історичний та природничо-географічний факультети об’єднали з відповідними факультетами Харківського державного університету імені М. Горького.
У 1991 році історичний факультет Харківського державного педагогічного університету відновив свою роботу.
Після відновлення роботи факультету і до грудня 1995 р. першим деканом був М.М. Литвиненко, канд. іст. наук, професор кафедри всесвітньої історії.
Після М.М. Литвиненка роботу факультету очолив А.В. Губа (1995 – 2005 рр.) – професор, доктор пед. наук., директор інституту Укр. козацтва ХНПУ імені Г.С. Сковороди.
З 2005 по 2018 рік деканом була Світлана Вікторівна Бережна – професор, докторфілос. наук. З вересня 2018 р. призначено проректором з навчально-виховної роботи, з січня 2021 року - проректором з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності ХНПУ імені Г.С. Сковороди.
З грудня 2018 року посаду декана історичного факультету обіймає Мірошніченко С.В. – канд. іст. наук, доцент (з 2013 р. – секретар Ради історичного факультету, з 2014 р. – заст. декана з наукової роботи, з 2015 по 2018 р. – заст. декана з навчальної роботи).
До структури історичного факультету на 2021 рік входить 6 кафедр: каф. історії України, каф. всесвітньої історії, каф. суспільно-правових дисциплін і менеджменту освіти, каф. філософії, каф. географії та методики викладання географії, каф. економічної теорії, а також камеральна археологічна наукова лабораторія, Центр методики викладання історії та суспільствознавчих дисциплін.
Історичний факультет випускає фахівців із спеціальностей 014.03 Середня освіта (Історія), 014.07 Середня освіта (Географія) та 032 Історія та археологія (аспірантура).
Під час навчання студенти проходять археологічну, табірну, навчально-польову, музейно-архівну, педагогічні практики, працюють у дитячих оздоровчих таборах.
Від моменту відновлення і до сьогодні факультет випустив близько 4000 фахівців, серед яких: заслужені працівники освіти (Ярмак Л.А., Куценко З.М., Івченко М.М., Андрієвський М.К., Бурковський А.Т. (Герой Радянського Союзу)), Мельников В.П.; спортсмени: Чебану О.І.; управлінці: Шерман І.Л. (д-р інституту архіву стародавніх актів, декан історичного ф-ту (1947 – 1956 рр.)), Фещенко П.В. (Герой Радянського Союзу), Масленников П.А., Сипало І.М. (д-р Книжкової палати УРСР), Скаба А.Д., Зубарєв О.Г., Ткаченко В.О., Шепель В.М.; радники міністерств (Варченко І.), дипломати (Шпедько І.Ф.); журналісти (Кравченко І., Зінченко О.М.,); юристи (Новічонок М.О.).
Традиційними навчально-виховними заходами на історичному факультеті є: Посвята в історики та археологи, екскурсія до музею Г.С. Сковороди (с. Сковородинівка Золочів. р-ну Харківської обл.), благодійний бал, волонтерські заходи серед підшефних вихованців дитячих будинків, «Міс і містер історичний факультет», Тиждень історика, конкурс ораторів, урочистий випускний, зустріч випускників.
Традиційними для історичного факультету є також такі конференції, як щорічна міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми викладання історії та суспільнознавчих дисциплін», міжнародна науково-практична. конференція «Сходознавчі студії», «Козацькі читання», «Багаліївські читання», «Освіта і доля нації: Європейські цінності в освітньому просторі України», «Актуальні питання історичного розвитку України та світу очима молоді».
Історичний факультет виступає співорганізатором декількох конференцій: «Яворницькі читання» разом з історичним факультетом ДНУ імені О. Гончара; з Харківським національним університетом імені В.Н. Каразіна – «Каразінські читання»; «Актуальні проблеми методики навчання історії, правознавства та суспільствознавчих дисциплін» у співпраці з ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», установою адукацыі «Віцебскі дзяржаўны ўніверсітэт імя П.М. Машэрава», Кіровоградським державним педагогічним університетом імені Володимира Винниченка, Київ. університетом імені Бориса Грінченка.
На історичному факультеті ХНПУ імені Г.С. Сковороди працює Студентське наукове товариство,члени якого приймають участь у наукових проблемних групах, круглих столах, семінарах, підготовці наукових публікацій, у всеукраїнських і міжнародних олімпіадах і конкурсах наукових робіт, конференціях, стажуванні у закордонних університетах тощо.
Протягом тривалого часу викладачі історичного факультету приймають участь у багатьох грантових проектах: у проекті на базі Варшавського Університету (Республіка Польща), у гранті на участь в ASEEES-MAGSummer Convention фонд «Відродження», наукових стажуваннях в Massachusetts Institute of Technology (США) та інших.
У рамках підписання угод про співробітництво історичний факультет співпрацює з Університетом Казимира Великого, Поморською академією, Варшавським Університетом фінансів та управління, Вроцлавським Університетом (Республіка Польща), Білоруським державним університетом (м. Мінськ, Республіка Білорусь), з Телавським державним педагогічним університетом імені Я. Гогебашвіллі (Грузія).
Базовими для підготовки фахівців зі спеціальності «Історія» є випускаючі кафедри всесвітньої історії та історії України, для спеціальності «Географія» - кафедра географії та методики викладання географії.
Випускники працюють вчителями й викладачами історії, правознавства, географії у закладах вищої, середньої та спеціальної освіти; журналістами, спічрайтерами й аналітиками у громадських організаціях, фахівцями наукових та держустанов установ, працівниками музеїв.
Ім'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.