Хроніка подій Історичного факультету

Круглий стіл «Мир, безпека, освіта»

15 липня 2022 р. у ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбувся круглий стіл з міжнародною участю «Мир, безпека, освіта», присвячений Дню українських миротворців та 30-ій річниці участі України в миротворчих місіях під егідою ООН. 

Модератором пленарного засідання та першого блоку доповідей круглого столу виступила доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри освітології та інноваційної педагогіки, виконуюча обов’язки декана факультету історії і права Людмила Дмитрівна Зеленська. 

З вітальним словом від Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди звернувся ректор університету, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України Юрій Дмитрович Бойчук, який у своїй промові ознайомив учасників заходу з багаторічним досвідом діяльності колективу Сковородинівського університету у справі національно-патріотичного виховання дітей та молоді, формуванні культури толерантності та поваги до інших людей та їхніх думок, а також зосередив увагу присутніх на нагальних проблемах, які стоять перед сучасною педагогічною освітою.

Під час круглого столу відбулося урочисте підписання угоди між Харківським національним педагогічним університетом імені Г.С. Сковороди та ГО «Об’єднання миротворців ООН, учасників міжнародних операцій та інвалідів війни». Керівники двох інституцій в особі ректора університету Юрія Дмитровича Бойчука та обласного голови правління громадської організації Сергій Анатолійович Самойлов скріпили підписами намір співпрацювати в галузі освіти і науки та налагоджувати гуманітарно-культурне співробітництво. 

Роботу круглого столу було розподіллено за 3 тематичними блоками:

  1. Цінність миру і безпеки. Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди в умовах сучасних викликів.
  2. Діяльність українських миротворців.
  3. Використання потенціалу громадських ветеранських миротворчих організацій в умовах збройної агресії. 

Під час роботи учасники круглого столу підіймали проблеми формування культури миру у майбутніх педагогів, розглянули педагогіку миру та філософію миру Григорія Сковороди. У доповідях були розкриті такі теми:

  • «Філософія миру Григорія Сковороди» (доповідач: доктор філософських наук, професор, член-кореспондент НАПН України, завідувач кафедри філософії Марія Дмитрівна Култаєва);
  • «Проблеми війни та миру в позааудиторній роботі зі здобувачами вищої історичної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди» (доповідач: кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Лариса Миколаївна Ямпольська);
  • «Формування громадянської відповідальності учнівської та студентської молоді: з досвіду діяльності ГО «Окремий науково-освітній центр Українського козацтва імені Г.С. Сковороди»» (доповідач: кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України, заступник декана з виховної роботи факультету історії і права Інна Володимирівна Чернікова);
  • «Традиції і новації в підготовці вчителя до виконання соціокультурних ролейв українському суспільстві: погляд на проблему очима студентів ХНПУ імені Г.С. Сковороди» (доповідач: здобувач вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 3 року навчання факультету історії і права Поліна Короваєнко).

Сьогоднішня зустріч лише підтвердила бажання освітян, академічної спільноти, представників міжнародних громадських організацій та зацікавленість проблемою діалогу. Завдяки згуртованості та наполегливій праці колективу організаторів круглого столу вдалося чітко організувати роботу навіть в умовах активних бойових у Харкові, а учасники отримали можливість вільно обмінюватися думками та досвідом. 

Щиро бажаємо усім Мирного неба, оскільки воно відкриває перед людством перспективи, не зводячи їх життя до боротьби за виживання! 


Запрошуємо взяти участь у роботі конференції!

Історичний факультет, Студентське наукове товариство історичного факультету та кафедра історії України Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди проводять студентсько-учнівську науково-практичну конференцію «Актуальні питання історичного розвитку України і світу очима молоді», яка відбудеться 24 травня 2022 року.

Для обговорення пропонуються такі теми:

  • Навчальні заклади: історія заснування, видатні випускники та викладачі;
  • Історія України: події та історичні персоналії;
  • Історико-географічний аспект регіоналістики;
  • Всесвітня історія: події та історичні персоналії.

Заявка і стаття подаються до 18 травня 2022 року в електронному вигляді на електрону адресу: djakova.elena.hnpu@gmail.com.  У заявці подаються відомості про автора: прізвище, ім’я, по-батькові, місце навчання; контактний телефон, прізвище учителя-керівника наукової роботи; електронна адреса.

Деталі проведення конференції та вимоги до оформлення за посиланням


Відбулась ІІІ Міжнародна науково-методична конференція

«Сходознавство. Актуальність та перспективи»

6 травня 2022 р. відбулася ІІІ Міжнародна науково-методична конференція «Сходознавство. Актуальність та перспективи» (заочна форма). Організатори ‒ Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди (кафедра східних мов, кафедра всесвітньої історії), Газіантепський університет (Туреччина), Тегеранський університет Харазмі (Іран), Інститут російської мови Хейлунцзянського університету (КНР), Університет імені Дев’ятого вересня (м. Ізмір, Туреччина).

Метою заходу стала активізація наукових досліджень із проблем сходознавства (лінгвістика, перекладознавство, літературознавство, історія, політологія, соціологія, економіка, культура, філософія), обмін досвідом та узагальнення здобутків вивчення сходознавчих дисциплін у вищих навчальних закладах України та країн Сходу.

Конференція об’єднала понад 160 науковців з України, Німеччини, Нідерландів, Туреччини, Ірану, Іраку, Грузії, Азербайджану, Китаю! Серед них ‒ 26 викладачів, аспірантів і студентів історичного факультету ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

За напрямками роботи конференції ‒ «Східна філологія», «Педагогіка Сходу», «Методика викладання сходознавчих дисциплін», «Культура та мистецтво країн Сходу», «Історія Сходу: проблеми теорії та практики», «Економіка, політика, соціум країн Сходу» ‒ планується видання збірки тез доповідей в електронному форматі.

Програма конференції ‒ за посиланням


IIІ Міжнародна науково-методична конференція «СХОДОЗНАВСТВО. АКТУАЛЬНІСТЬ ТА ПЕРСПЕКТИВИ»

Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди (кафедра східних мов, кафедра всесвітньої історії), Газіантепський університет (Туреччина), Тегеранський університет Харазмі (Іран), Інститут російської мови Хейлунцзянського університету (КНР) запрошують викладачів, науковців, аспірантів, які викладають, проводять наукові дослідження в галузі східної філології, історії, політики, економіки, культури країн Сходу, студентів, а також представників посольств і консульств, всіх зацікавлених осіб взяти участь у IIІ Міжнародній науково-методичній конференції «СХОДОЗНАВСТВО. АКТУАЛЬНІСТЬ ТА ПЕРСПЕКТИВИ», яка відбудеться 11 березня 2022 р. у м. Харкові на базі факультету іноземної філології та історичного факультету Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.

Форма проведення ‒ заочна, пленарне засідання ‒ онлайн.

Дедлайн подання матеріалів ‒ 1 березня 2022 р.

Мета конференції: активізація наукових досліджень з проблем сходознавства (лінгвістика, перекладознавство, літературознавство, історія, культура і методика викладання східних мов); обмін досвідом та узагальнення здобутків вивчення сходознавчих дисциплін у закладах вищої освіти України та країнах Сходу.

В рамках конференції передбачено роботу таких секцій:

1. Освіта, виховання у країнах Сходу.
2. Методика навчання сходознавчих дисциплін.
3. Філологія та перекладознавство.
4. Історія Сходу: проблеми теорії та практики.
5. Економіка, політика, соціум країн Сходу.
6. Культура та філософія країн Сходу.

Деталі проведення конференції ‒ в інформаційному листі за посиланням


Вебінар з протидії цькуванню у закладах освіти

21 лютого 2022 р. представники професорсько-викладацького складу (в.о. декана історичного факультету Ольга Гончарова, заступник декана з навчальної роботи Марія Луценко, завідувач кафедри історії України, завідувач кафедри суспільно-правових дисциплін та менеджменту освіти Олександр Олійник, доцент кафедри всесвітньої історії Світлана Мірошніченко) та здобувачі вищої освіти другого (магістерського) рівня 1 року навчання історичного факультету та українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ'яненка взяли участь у вебінарі з протидії цькуванню у закладах освіти.

Проводила захід Олена Масалітіна, віцеголова Ради ГО «ЕDCamp Україна», кандидатка філологічних наук, доцентка, співавторка концепції реформи Нової української школи, радниця міністра освіти і науки України і співкоординаторка робочої групи з питань політики гендерної рівності та протидії дискримінації в освіті Міністерства освіти і науки України (2016 – 2020 роки), переможниця Національної незалежної премії «Жінка України» в номінації «Освіта: середня» (2020 р.), входить до рейтингу «100 найупливовіших жінок України» за версією журналу «Фокус» (2020 р, 68 позиція).

Здобувачі вищої освіти другого (магістерського) рівня отримали корисні поради з теорії і практики виявлення і протидії булінгу. Отримана інформація була надзвичайно корисною і вчасною, оскільки у магістрів щойно розпочалася педагогічна практика у закладах середньої освіти!


Студентсько-учнівська конференція «Миротворчі місії України»

18 лютого 2022 року на базі історичного факультету відбулась студентсько-учнівська наукова конференція «Миротворчі місії України», присвячена 30-річчю участі України у миротворчих операціях під егідою ООН та НАТО. Конференція проходила за підтримки Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради та ГО «Об’єднання миротворців ООН, учасників міжнародних операцій та інвалідів війни». Зважаючи на карантинні обмеження, конференція відбулася в online-режимі.

На пленарному засіданні з вітальним словом від ХНПУ імені Г.С. Сковороди до учасників конференції звернулась проректор з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності університету, голова організаційного комітету доктор філософських наук,  професор Світлана Бережна. На конференції були присутні поважні гості: віце-президент Міжнародної асоціації миротворців ООН «Солдати світу» в Західній Європі Альберт Тібор, начальник вiддiлу Євроатлантичної iнтергацiї Національної академії Національної гвардії України, учасник миротворчих місій у Південному Судані UNMISS Володимир Гончар, генеральний секретар індійської делегації AISP SPIA професор Дінеш Сабніс. Модератором пленарного засідання була кандидат історичних наук, доцент, в.о. декана історичного факультету Ольга Гончарова.

У рамках проведення студентсько-учнівської конференції «Миротворчі місії України» працювало 3 секції: «Правове регулювання миротворчих операцій під егідою ООН та НАТО» (керівник: кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України, заступник декана з навчальної роботи, координатор з наукової роботи Марія Луценко); «Миротворчі операції України» (керівник: кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри історії України Ірина Мартинова) «Український миротворчий рух в особах» (керівник: методист центру освітніх технологій Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради Сергій Макєєв).

Активну участь в підготовці і проведенні конференції взяли члени СНТ історичного факультету. З доповідями виступили голова Студентського наукового товариства університету Юлія Матей, члени СНТ Ольга Гусак, Валерія Цицхвая, Анастасія Москальова, Микита Красновський, Валерія Коваль, Денис Шмалько, Поліна Короваєнко та інші.

На конференції прозвучали актуальні і змістовні доповіді, учасниками були підготовлені цікаві презентації, які вдало доповнювали викладену інформацію. Ця конференція засвідчила наступність поколінь і міцність традицій сковородинівської родини, бо підготували учнів до участі в конференції випускники історичного факультету, а тепер вчителі історії загальноосвітніх навчальних закладів м. Харкова та Харківської області.


17 лютого 2022 р. перед викладачами та здобувачами освіти історичного факультету виступив директор Центру краєзнавства імені академіка П. Т. Тронька Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, професор кафедри історіографії, джерелознавства та археології С. М. Куделко з відкритою лекцією про сучасні проблеми та перспективи розвитку історичної термінології. Лектор наголосив на специфіці наукових, у даному випадку історичних, термінів, навівши численні приклади зміни змісту слів у різні епохи.


Відбулось засідання історіографічного гуртка

17 лютого 2022 року на історичному факультеті відбулось чергове засідання історіографічного гуртка, в якому взяли участь здобувачі вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня спеціальності 032 Історія та археологія кафедри історії України (Анастасія Сопельняк, Данила Діденко, Дмитро Прочкарук, Андрій Бондаренко) та кафедри всесвітньої історії (Вадим Попович, Олександр Обченко, Валентин Єрьомін) здобувачі вищої освіти другого (магістерського) рівня 1 року навчання (Катерина Шидіч, Данііл Топчій, Всеволод Сергієнко, Марина Горбань, Софія Дівицька) та здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання 43 групи, голова Студентського наукового товариства ХНПУ імені Г.С. Сковороди Юлія Матей. Гурток був присвячений важливій як у політичному ракурсі, так і у науковій площині темі  Голодомору 1932 – 1933 рр.

Розпочала зустріч науковий керівник гуртка, доктор історичних наук, професор, професор кафедри історії України, гарант ОНП «Історія та археологія» спеціальності 032 Історія та археологія Олена Богдашина. Вона зазначила, що Голодомор 1932 – 1933 рр. в радянській Україні – одна з найжахливіших трагедій за всю історію людства,  масштаби якої тривалий час приховувалися від громадськості. Саме тому ця тема досі має наукову та суспільно-політичну актуальність, яка посилюється намаганнями частини науковців  збільшити кількість жертв до 10 мільйонів  жертв.

На засіданні виступили:

  1. Аспірант 3-го року навчання кафедри всесвітньої історії Олександр Обченко з доповіддю на тему: «Голодомори в радянській Україні як актуальна складова політики національної пам’яті».
  2. Аспірант 3-го року навчання кафедри всесвітньої історії Вадим Попович з доповіддю на тему: «Дискусії про демографічні втрати Голодомору 1932-1933 років у суспільному та науковому просторі останніх років».

Заслухані доповіді викликали жвавий інтерес у присутніх, які мали змогу поставити питання до доповідачів та підтримати плідну наукову дискусію!


Онлайн-семінар «Векселі та вексельні зобов'язання в процедурі банкрутства»

17 лютого 2022 року здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 1 року навчання спеціальності 014.03 Середня освіта, ОП «Історія, правознавство та суспільствознавчі дисципліни» Валерія Цицхвая, Микита Красновський, Аліна Денисенко та Катерина Циганенко відвідали онлайн-семінар на тему: «Векселі та вексельні зобов'язання в процедурі банкрутства», організований Радою арбітражних керуючих Львівської області.

Модератором семінару став Мар'ян Чорній, член Ради арбітражних керуючих України, голова Ради арбітражних керуючих Львівської області, член Комітету з питань банкрутства НААУ, адвокат, арбітражний керуючий, медіатор. Доповідачем зустрічі був Юрій Козачук, адвокат, фахівець з вексельного права, кандидат юридичних наук.

В ході семінару обговорили наступні питання:

  1. Правова природа векселя, його поняття та види векселів;
  2. Основні джерела вексельного права в Україні;
  3. Заборгованість за векселем як підстава для відкриття провадження у справі про банкрутство;
  4. Пред'явлення позову про визнання векселя таким, що не має вексельної сили в процедурі банкрутства;
  5. Вимагання векселіа та визнання прав на втрачені векселі в процедурі бпнкрутства;
  6. Особливості стягнення заборгованості за векселем в процедурі банкрутства;
  7. Вексельні зобов'язання в процедурі банкрутства за участю нерезидентів.

Науково-навчальний загальноуніверситетський захід «Мовознавиця Ольга Муромцева: життєтворчість у науці, культурі, соціумі»

16 лютого 2022 року здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня історичного факультету спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія), ОП «Історія, правознавство та суспільствознавчі дисципліни» Микита Красновський, Валерія Цицихвая та Аліна Денисенко взяли участь у науково-навчальному загальноуніверситетському заході «Мовознавиця Ольга Муромцева: життєтворчість у науці, культурі, соціумі», який  був присвячений 84-тій річниці з дня народження відомої лінгвістки, культурознавиці й громадської діячки, засновниці кафедри українознавства. Захід проходив на базі кафедри українознавства та лінгводидактики українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ`яненка. Микита підготував есе щодо історичних аспектів розвитку української літературної мови в доробку Ольги Муромцевої та участь і діяльність мовознавці у громадських організаціях, зокрема обласному осередку товариства «Просвіта».

Участь у заході взяла донька Ольги Георгіївни, кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри суспільно-економічних дисциплін і географії історичного факультету нашого університету Юлія Муромцева.

Усі учасники підкреслили знаковість цієї події саме 16 лютого 2022 р., у День єднання України. Постать знаного в світі ученого, поборниці національних інтересів і цінностей, водночас і толерантності в полікультурному світі, полум’яної патріотки Ольги Муромцевої слугує орієнтиром у буремному сьогоденні.


Презентація студентського наукового гуртка «Педагогіка і мистецтво»

16 лютого 2022 року здобувачі усіх рівнів вищої освіти, координатори з наукової роботи факультетів, представники професорсько-викладацького складу Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди долучились до online-презентації роботи студентського наукового гуртка «Педагогіка і мистецтво», який діє на факультеті мистецтв.

З вітальним словом до учасників звернулась голова Ради молодих учених університету, доктор педагогічних наук, доцент, професор кафедри освітології та інноваційної педагогіки Ольга Башкір, яка привітала учасників зустрічі та наголосила на важливості студентських наукових гуртків для розширення наукового потенціалу та формування навичок науково-дослідної діяльності здобувачів вищої освіти. Науковий керівник гуртка, доктор педагогічних наук, доцент, доцент кафедри освітології та інноваційної педагогіки Тетяна Твердохліб розповіла про ідею створення гуртка, ознайомила з основними напрямами діяльності, перспективними планами на майбутнє, після чого передала слово гуртківцям. 

На зустрічі були присутні активні учасниці гуртка «Педагогіка і мистецтво», здобувачки вищої освіти першого (бакалаврського) рівня факультету мистецтв (Анна Мажуга (група 1А), Аліна Мороз (група 2Б), Марія Ємельяновська (група 1А)), які презентували свої педагогічні комікси. Варто відмітити, що презентовані роботи гуртківців виконані на високому науковому та мистецькому рівні, а підняті у них теми – актуальні та важливі . Після презентації усі охочі мали змогу поставити  запитання з приводу роботи гуртка та можливостей долучення до його роботи.

Модератором зустрічі була голова Студентського наукового товариства Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Юлія Матей. До заходу доєднались в.о. декана історичного факультету, к.і.н., доцент Ольга Гончарова, заступник декана з навчальної роботи, координатор з наукової роботи, к.і.н., доцент кафедри історії України Марія Луценко, здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія) (ОП «Історія в закладах освіти», «Історія, правознавство і суспільствознавчі дисципліни»), 014.07 Середня освіта (Географія) (ОП «Географія в закладах освіти»), а також здобувачі вищої освіти третього (освітньо-наукового) спеціальності 032 Історія та археологія кафедри історії України та кафедри всесвітньої історії.


Презентація студентського наукового гуртка «Педагогіка і мистецтво»

16 лютого 2022 року здобувачі усіх рівнів вищої освіти, координатори з наукової роботи факультетів, представники професорсько-викладацького складу Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди долучились до online-презентації роботи студентського наукового гуртка «Педагогіка і мистецтво», який діє на факультеті мистецтв.

З вітальним словом до учасників звернулась голова Ради молодих учених університету, доктор педагогічних наук, доцент, професор кафедри освітології та інноваційної педагогіки Ольга Башкір, яка привітала учасників зустрічі та наголосила на важливості студентських наукових гуртків для розширення наукового потенціалу та формування навичок науково-дослідної діяльності здобувачів вищої освіти. Науковий керівник гуртка, доктор педагогічних наук, доцент, доцент кафедри освітології та інноваційної педагогіки Тетяна Твердохліб розповіла про ідею створення гуртка, ознайомила з основними напрямами діяльності, перспективними планами на майбутнє, після чого передала слово гуртківцям. 

На зустрічі були присутні активні учасниці гуртка «Педагогіка і мистецтво», здобувачки вищої освіти першого (бакалаврського) рівня факультету мистецтв (Анна Мажуга (група 1А), Аліна Мороз (група 2Б), Марія Ємельяновська (група 1А)), які презентували свої педагогічні комікси. Варто відмітити, що презентовані роботи гуртківців виконані на високому науковому та мистецькому рівні, а підняті у них теми – актуальні та важливі . Після презентації усі охочі мали змогу поставити  запитання з приводу роботи гуртка та можливостей долучення до його роботи.

Модератором зустрічі була голова Студентського наукового товариства Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Юлія Матей. До заходу доєднались в.о. декана історичного факультету, к.і.н., доцент Ольга Гончарова, заступник декана з навчальної роботи, координатор з наукової роботи, к.і.н., доцент кафедри історії України Марія Луценко, здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія) (ОП «Історія в закладах освіти», «Історія, правознавство і суспільствознавчі дисципліни»), 014.07 Середня освіта (Географія) (ОП «Географія в закладах освіти»), а також здобувачі вищої освіти третього (освітньо-наукового) спеціальності 032 Історія та археологія кафедри історії України та кафедри всесвітньої історії.


Вебінар «Світло й тіні «партійного націоналіста» Петра Шелеста»

14 лютого 2022 року доктор історичних наук, професор, професор кафедри історії України, гарант ОНП «Історія та археологія» спеціальності 032 Історія та археологія Олена Богдашина, здобувачка вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня 3 року навчання спеціальності 032 Історія та археологія кафедри історії України Анастасія Сопельняк, здобувач вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня 1 року навчання спеціальності 032 Історія та археологія кафедри історії України Дмитро Прочкарук відвідали вебінар кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника Інституту історії України НАН України Олега Бажана на тему: «Світло й тіні «партійного націоналіста» Петра Шелеста».

У політичній історії України ХХ століття Петру Шелесту належить особливе місце. Пройшовши нелегкий життєвий шлях, він в 1963 році став першим секретарем ЦК Компартії України. Підтримував М. Хрущова і його політичну лінію, однак опинився серед тих, хто привів до влади Л. Брежнєва. Виступав проти «празької весни» 1968 року і в той же час блокував тотальне удушення інакомислення в Україні. Визнавав сталінський авторитет і водночас вимагав, щоб московське керівництво дотримувалося офіційно декларованих принципів у відносинах центру і тодішніх союзних республік. Був проти демонтажу СРСР і разом з тим сприяв зміцненню українських національних традицій, шанобливого ставлення до минулого України. У чому ж секрет такої двоїстості Петра Шелеста? Хто і як створив йому імідж «надмірного» українського патріота і навіть «націоналіста»? Як склалася його доля після того, як його відправили на «підвищення» до Москви, а потім піддали політичному переслідуванню? На ці та інші питання прагне знайти відповіді автор цієї книги.


Нарада з гарантами освітньо-наукових програм

11 лютого 2022 року в залі засідань університету відбулась робоча нарада під керівництвом проректора з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності, доктора філософських наук, професора Світлани Бережної.

Зустріч була організована з метою обговорення «Порядку присудження ступеня доктора філософії та скасування рішення разової спеціалізованої вченої ради закладу вищої освіти, наукової установи про присудження ступеня доктора філософії» Кабінету Міністрів України №44 від 12 січня 2022 року та проєкту «Положення про створення та організацію роботи разових спеціалізованих рад Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди».

У заході взяли участь в.о. декана історичного факультету, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України Ольга Гончарова, доктор історичних наук, професор, професор кафедри історії України, гарант ОНП «Історія та археологія» спеціальності 032 Історія та археологія Олена Богдашина, доктор філософських наук, професор,  член-кореспондент НАПН України, завідувач кафедри філософії, гарант ОНП «Філософія» спеціальності 033 Філософія Марія Култаєва.


Презентація книги «У пошуках обличчя міста: практики саморепрезентації міст України в індустріальну та постіндустріальну добу»

10 лютого 2022 року в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна відбулася презентація книги «У пошуках обличчя міста: практики саморепрезентації міст України в індустріальну та постіндустріальну добу». Одним із авторів згаданої монографії є доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри всесвітньої історії Ольга Рябченко.

Видання присвячене теоретичним і практичним питанням дослідження символічних просторів і культурних ландшафтів п’яти великих міст Східної та Південної України — Дніпра, Донецька, Запоріжжя, Одеси та Харкова. Автори книги розглядають досліджувані міста як центри соціокультурної взаємодії та різноманітних інновацій, як динамічні системи, що постійно змінюються, перебуваючи в пошуку власного актуального «обличчя». Видання присвячене теоретичним і практичним питанням дослідження символічних просторів і культурних ландшафтів п’яти великих міст Східної та Південної України — Дніпра, Донецька, Запоріжжя, Одеси та Харкова.

Захід пройшов у змішаному форматі за участю адміністрації Каразінського університету та учасників проєкту з різних міст України, а також директора Канадського інституту українських студій, професора Альбертського університету Володимира Кравченка.


Ґендер в дії – 2022

9 лютого 2022 року здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 1 року навчання спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія), ОП «Історія, правознавство та суспільствознавчі дисципліни» Микита Красновський, Валерія Цицхвая, Аліна Денисенко, Аліна Гутченко та здобувач вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 014.07 Середня освіта (Географія) Данило Кльопов взяли участь у  освітньому заході з питань миробудування для молодіжних організацій Харківського регіону та фестиваль театрів  серед закладів вищої освіти Харківського регіону «Ґендер в дії – 2022». Організатори заходу: Національна академія Національної гвардії України та Всеукраїнська громадська організація «Центр «Розвиток демократії».

Здобувачі представляли студентський театр ХНПУ імені Г.С. Сковороди «Сковорідка» (керівник: кандидатка історичних наук, доцентка, доцентка кафедри всесвітньої історії, директорка Гендерного центру Марина Вороніна).

Кожен театр фестивалю мав підготувати відеоролик на єдину задану для всіх театрів тему: «Як у нашому закладі вищої освіти досягають ґендерної рівності».  Другим завданням фестивалю була життєва ситуація, яку необхідно обіграти. Оцінювались ступінь гендерної чутливості учасників театру; ступінь висвітлення ґендерної проблематики; артистичність учасників.

Учасники студентського театру «Сковорідка» отримали цінні подарунки, а також сертифікат на відвідування Музею жіночої та гендерної історії.

Ми дякуємо організаторам за таку можливість взяти участь у фестивалі, який піднімає важливу та актуальну тему!


Всеукраїнський онлайн-флешмоб «Разом для найкращого Інтернету!»

 

8 лютого 2022 року представники професорсько-викладацького складу (к.і.н., доцент, в.о. декана історичного факультету Ольга Гончарова, к.і.н., доцент кафедри історії України, заступник декана з навчальної роботи, координатор з наукової роботи Марія Луценко, к.і.н., доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Світлана Мірошніченко, к.г.н., доцент, доцент кафедри суспільно-економічних дисциплін та географії Павло Лоцман, к.юр.н., доцент, завідувач кафедри суспільно-правових дисциплін та менеджменту освіти Олександр Олійник) та здобувачі вищої освіти (здобувачка вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня 3 року навчання спеціальності 032 Історія та археологія Анастасія Сопельняк, здобувачка вищої освіти другого (магістерського) рівня 1 року навчання 51 групи Марина Горбань, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання 43 групи Юлія Матей) долучились до проведення Всеукраїнського онлайн-флешмобу «Разом для найкращого Інтернету!», який проводився з ініціативи Міністерства освіти і науки України. 

Під час проведення флешмобу освітяни з усіх куточків України разом виконували 5 практичних вправ («Сміливість», «Доброзичливість», «Захист», «Пильність» та «Ділитися з обачністю»), під час виконання яких поглибили свої знання з безпечного користування інтернет-ресурсами. 

Протягом online-трансляції на YouTube координаторка проєкту Антоніна Букач (сертифікований тренер Google for Education) презентувала посібник «Обачність. Пильність. Захист. Доброзичливість. Сміливість» (навчальний посібник із безпеки дітей в Інтернеті, розроблений компанією Google у співробітництві з організаціями The Net Safety Collaborative та Internet Keep Safe Coalition), а також рекомендації «П’ять речей, які допоможуть вам залишатися в безпеці в Інтернеті». Матеріали можна завантажити за посиланням: 

https://sites.google.com/view/08022022/завантажити?authuser=0

Всеукраїнський онлайн-флешмоб «Разом для найкращого Інтернету!» – це безпрецедентна подія, під час якої було зареєстровано рекорд України щодо виконання освітянами цифрових вправ у віртуальних кімнатах Google for Education!

 Дякуємо організаторам за можливість долучитися до такого масштабного проєкту, здобути нові знання та опанувати компетентності!


Засідання кафедри історії України: заслухано звіт аспірантів

8 лютого 2022 року відбулось розширене засідання кафедри історії України у дистанційному режимі. До порядку денного засідання були включені питання захисту звітів за півріччя здобувачів вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня спеціальності 032 Історія та археологія кафедри. Аспіранти повідомили про свої успіхи в освітній діяльності, підготовку до друку статей у фахових виданнях України, участь у Міжнародних та Всеукраїнських наукових конференціях, підвищення кваліфікації, відвідані вебінари, проблемі семінари, стажування тощо.  Засідання відбулось під головуванням кандидата історичних наук, доцента, завідувача кафедри історії України Ірини Мартинової.


Третій «Дія. Саміт» завершив свою роботу

8 лютого 2022 року відбувся Третій «Diia Summit» за участі Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради Руслана Стефанчука, Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, Міністра внутрішніх справ Дениса МонастирськогоМіністра розвитку громад і територій Олексія ЧернишоваПід час заходу Віце-прем’єр-міністр України – Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров разом із командою презентували нові онлайн послуги в застосунку та на сайті «Дія»: декларування місця проживання, автоматичний дозвіл на будівництво, отримання довідки про несудимість, опитування, а також спеціальний податковий режим для IT-індустрії «Дія.City».

У саміті взяла участь старший викладач кафедри суспільно-правових дисциплін та менеджменту освіти Маргарита Васильєва.

 Серед новацій, які вплинуть на місцеве самоврядування — відмова від паперових довідок про місце реєстрації. Як відомо, найбільш популярною послугою в територіальних громадах є реєстрація місця проживання. Анонсувалося, що з 8 лютого повідомити про місце проживання можна через застосунок чи портал «Дія», всі інші органи отримають оновлену інформацію автоматичну. Рішення про реєстрацію місця проживання також буде автоматичним, без розгляду реєстраторами, витрачання часу і необґрунтованих відмов.


Вебінар «Готуємо текст до публікації у науковому журналі»

8 лютого 2022 року представники професорсько-викладацького складу історичного факультету (к.і.н., доцент, доцент кафедри історії України, в.о. декана історичного факультету Ольга Гончарова, к.і.н., доцент, завідувач кафедри історії України Ірина Мартинова, к.юр.н., доцент, завідувач кафедри суспільно-правових дисциплін та менеджменту освіти Олександр Олійник, к.і.н., доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Світлана Мірошніченко, к.г.н., доцент, доцент кафедри суспільно-економічних дисциплін та географії Павло Лоцман) та здобувачі вищої освіти (здобувачка вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня 3 року навчання спеціальності 032 Історія та археологія Анастасія Сопельняк, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання Юлія Матей) відвідали Zoom-вебінар «Готуємо текст до публікації у науковому журналі», організаторами якого виступили Unicheсk та Укрінформнаука. Вебінар був орієнтований на тих, хто готує статті до публікації у наукових журналах та бажає розібратися у тому, як підвищити кількість звернень до наукових публікації за допомогою інструментів бази CrossRef.

Спікери заходу (Андрій Сідляренко та Тетяна Яцків) поділились з учасниками технологіями, які допомагають перевіряти роботи на наявність запозичень та плагіату перед публікацією наукового тексту, а також розказали про інструменти баз даних CrossRef, описали можливості реєстру ідентифікаторів для організацій The Research Organization Registry (ROR), а також відповіли на запитання: «Як пройти перевірку на наявність плагіату та неправомірних запозичень перед подачею матеріалу до наукового журналу?».

 Щиро вдячні організаторам за чудову можливість для ефективного обміну думо, за нові знання та здобуті навички роботи з базами даних!


«Донька свого батька». Книга Жанни Нємцової: онлайн-дискусія і презентація

3 лютого 2022 року здобувач вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання, голова SMM-відділу Студентського наукового товариства історичного факультету Владислав Бриленко взяв участь в онлайн-дискусії та презентації книги Жанни Нємцової «Донька свого батька». Ця книга про долю Жанни, про Бориса Нємцова і одночасно майже про чотири десятиліття. Борис Нємцов був у центрі російської політики, а Жанна спостерігала за ним спочатку з цікавістю та уважністю дитини, а згодом мудрим поглядом дорослої людини, яка розділяє погляди і цінності свого батька та продовжує його справу – закріплення прав та свобод людини. Організатором зустрічі виступив «Фонд Бориса Нємцова за Свободу».


Неформальна освіта – запорука успіху!

2 лютого 2022 року здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання 44 групи спеціальності 014.07 Середня освіта (Географія) Марина Резенькова відвідала вебінар на тему: «Готовність вчителя до роботи в інклюзивному класі» (організатор – ТОВ «Всеосвіта»), про що отримала відповідний сертифікат.

Під час вебінару були розглянуті питання розуміння власної психологічної готовності до роботи в інклюзивному класі, знання інструментів підтримки професійно-педагогічної спрямованості особистості, здатності виявляти та оцінювати ризики у професійній діяльності, проблему ситуативної готовності до розв’язання навчально-виховних завдань.


Про результати першого туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань та спеціальностей

29 січня 2022 року відбулось підбиття підсумків першого туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт, який було проведено на історичному факультеті з 17.01.2022 по 27.01.2022 року, було визначено кращі роботи:

Зі спеціальності «Історія»:

  1. Матей Юлія (науковий керівник: к.і.н., доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Лариса Ямпольська);
  2. Пономаренко Валерія (науковий керівник: к.і.н., доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Світлана Мірошніченко);
  3. Топчій Даніїл (науковий керівник: к.і.н., доцент, доцент кафедри історії України Олена Дьякова).

Зі спеціальності «Географія»:

  1. Краснік Софія (науковий керівник: к.г.н., доцент, доцент кафедри суспільно-економічних дисциплін Павло Лоцман).
  2. Скорогод Олена (науковий керівник: к.г.н., доцент, доцент кафедри суспільно-економічних дисциплін Світлана Некос).
  3. Чередниченко Валерія (науковий керівник: к.г.н., доцент, доцент кафедри суспільно-економічних дисциплін Світлана Некос).

З галузі знань «Археологія та методика викладання історії»:

  1. Дейнеко Юлія (науковий керівник: к.і.н., доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Галина Яковенко).
  2. Кубасова Анна (науковий керівник: к.і.н., доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Галина Яковенко).

З галузі знань «Гендерні дослідження»:

  1. Пушкаренко Олександра (науковий керівник: к.і.н., доцент кафедри всесвітньої історії Аліна Беззубенко).

Всі учасники конкурсу були відзначені почесними дипломами. Вітаємо всіх учасників та їх наукових керівників, дякуємо за високий рівень виконання конкурсних робіт!


Радо запрошуємо до участі у студентсько-учнівській конференції «Миротворчі місії України»

Конференція відбудеться 18 лютого 2022 року об 11.00

на базі історичного факультету ХНПУ імені Г.С. Сковороди в online-режимі.

Реєстрація розпочнеться з 10.30 год.

Плануються наступні секційні напрямки роботи конференції:

1. Правове регулювання миротворчих операцій під егідою ООН та НАТО.
2. Миротворчі операції України.
3. Український миротворчий рух в особах.

Дедлайн подачі заявок – 4 лютого 2022 р. на електронну адресу відповідальної особи: makehka1987@gmail.com (Макєєв С.П., методист ЦОТ Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради).

Усі учасники конференції отримають запрошення, програму та сертифікат. Усі документи й матеріали надійдуть в електронному вигляді.

Деталі проведення конференції – у інформаційному листі за посиланням


Вітаємо магістрів історичного факультету!

28 січня 2022 р. на історичному факультеті ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбулось урочисте вручення дипломів магістрам.

З вітальним словом до випускників звернулась проректор з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності, доктор філософських наук, професор, професор кафедри суспільно-правових дисциплін та менеджменту освіти Світлана Бережна, яка висловила щирі слова напуття на майбутнє, вручила магістрам дипломи з відзнакою та висловила побажання побачити всіх в аспірантурі.

В.о. декана історичного факультету, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України Ольга Гончарова висловила подяку магістрам за довгі роки спільного життя на факультеті та побажала наснаги, легкої вдачі, кар’єрного зростання та щасливої долі.

Кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої  історії Світлана Мірошніченко привітала магістрів, побажала їм успіхів, натхнення і сил у майбутній професійній діяльності.

Кандидат юридичних наук, доцент, завідувач кафедри суспільно-правових дисциплін та менеджменту освіти Олександр Олійник побажав випускникам не зупинятися на досягнутому, отримувати знання щодня і підкреслив свою думку словами Ліни Костенко: «І все на світі пережити треба, і кожен фініш – це по суті старт. І наперед не треба ворожити, і за минулим плакати не варт».

Прощання з Університетом – це урочиста та сумна хвилина, попереду у випускників складна і сподіваємось, щаслива та світла дорога у Велике життя! Але перш ніж зробити цей хвилюючий крок вперед у майбутнє, не забудьте взяти з собою все саме найкраще, що дали вам роки навчання у нашому рідному Сковородинівському університеті.


Семінар «Концептуальні засади Державного стандарту базової середньої освіти»

26 січня 2022 року на базі ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбувся практичний семінар «Концептуальні засади Державного стандарту базової середньої освіти», який провів засновник і керівник ТОВ «Творче об’єднання Соняшник» Руслан Шаламов. 
До семінару долучились представники професорсько-викладацького складу кафедр історичного факультету: к.і.н., доцент, доцент кафедри історії України, в.о. декана історичного факультету Ольга Гончарова, к.і.н., доцент, завідувач кафедри історії України Ірина Мартинова, д.і.н., доцент, професор кафедри історії України, гарант ОП «Історія в закладах освіти» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Ольга Ніколаєнко, к.г.н., доцент, доцент кафедри суспільно-економічних дисциплін та географії, гарант ОП «Географія в закладах освіти» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Павло Лоцман, к.ю.н., доцент, завідувач кафедри суспільно-правових дисциплін та менеджменту освіти, гарант ОП «Історія, правознавство та суспільствознавчі дисципліни» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Олександр Олійник, д.і.н., професор, завідувач кафедри всесвітньої історії, гарант ОП «Історія в закладах освіти» другого (магістерського) рівня вищої освіти Ольга Рябченко. 


Вітаємо Юлію Матей з обранням головою СНТ ХНПУ імені Г.С. Сковороди!

26 січня 2022 року голови СНТ факультетів ХНПУ імені Г.С. Сковороди відвідали студентський арт-хаб. Цікаві хони, майстерки від організаторів абу, перспективи використання простору для молодих учених факультетів – усе було обговорено за творчими справами.

У неформальній обстановці молоді вчені університету обрали нову голову СНТ ХНПУ імені Г.С. Сковороди – здобувачку вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія), голову СНТ історичного факультету Юлію Матей, яка представила перспективний план заходів щодо створення окремих сторінок СНТ в різних соціальних мережах, проведення дебатів та квестів серед здобувачів освіти університету.

Ми вітаємо Юлію та бажаємо креативних ідей, цікавих проєктів, наполегливості та завзятості!


Зустріч з майбутніми аспірантами Сковородинівської родини

25 січня 2022 року випускники-магістри історичного факультету відвідали зустріч, на якій більше дізналися про навчання в аспірантурі ХНПУ імені Г.С. Сковороди від адміністрації та професорсько-викладацького складу університету. 

З вітальним словом до магістрів звернувся ректор університету, професор, член-кореспондент НАПН України Юрій Бойчук, який привітав здобувачів з успішним захистом кваліфікаційних робіт та пообіцяв всіляко підтримувати наукові прагнення та професійний ентузіазм наших випускників.

Проректор з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності, професор Світлана Бережна у своєму виступі повідомила про можливості та переваги навчання в аспірантурі. Також до випускників звернулась голова Ради молодих учених Ольга Башкір, яка розповіла про перспективи і можливості, які відкриваються перед аспірантами. Багаторічний завідувач відділу аспірантури та докторантури, професор Ірина Разуменко побажала успіхів та високого старту молодим науковцям.

З нашими магістрами зустріч відвідали в.о. декана історичного факультету, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України Ольга Гончарова, заступник декана з навчальної роботи та координатор з наукової роботи, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Марія Луценко, гарант ОНП «Історія» спеціальності 032 Історія та археологія, доктор історичних наук, професор, професор кафедри історії України Олена Богдашина.


Вітаємо Олену Богдашину з виходом її книги у світ!

 

 

25 січня 2022 року у конференц-залі Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна відбулась презентація книги (укладач – доктор історичних наук, професор, професор кафедри історії України, гарант ОНП «Історія та археологія» третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти Олена Богдашина). Книга «Максим Максимович Ковалевський : біобібліографічний покажчик» оформлена 4-ма мовами (українською, російською, англійською, французькою), а у тексті наводяться публікації 11 мовами.

Одним із рецензентів праці стала доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри всесвітньої історії Ольга Рябченко, яка відзначила високий професіоналізм авторки та привітала її з тим, що праця останніх 10 років Олени Миколаївни нарешті побачила світ.

Покажчик можна завантажити на сайті НБ ХНПУ імені Г.С. Сковороди за посиланням:  http://dspace.hnpu.edu.ua/handle/123456789/6586


Онлайн-дискусія «Занепад постімперської Росії»

  

24 січня 2022 року здобувач вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання, голова SMM-відділу СНТ історичного факультету Владислав Бриленко взяв участь у онлайн-дискусії «Занепад постімперської Росії? Що насправді означає посилення агресії Кремля та його наслідки для безпеки у Європі».

Організаторами зустрічі виступили Співголова Парламентської асамблеї ЄВРОНЕСТ (Euronest Parliamentary Assembly) Андрюс Кубілюс, а також «Фонд Бориса Нємцова за свободу».

Учасники дискусії обговорили поточні події в регіоні — від загроз Кремля Україні до народних протестів та кремлівської «миротворчої» військової операції в Казахстані — глибинні причини та ширші наслідки посилення агресивності режиму всередині країни та за кордоном.


Неформальна освіта – це можливості!

 

20 січня 2022 року представники професорсько-викладацького складу історичного факультету (кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Світлана Мірошніченко та кандидат географічних наук, доцент, доцент кафедри суспільно-економічних дисциплін та географії Павло Лоцман) та здобувачі вищої освіти (здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання Юлія Матей, здобувачка вищої освіти другого (магістерського) рівня 2 року навчання Діана Сюсюк, здобувачка вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня Анастасія Сопельняк) відвідали вебінар «Аналіз грантової підтримки та ефективності співпраці в Web of Science та InCites», організатором якого виступила Державна науково-технічна бібліотека України.

Лекторка Ірина Тихонкова, консультант з регіональних рішень Clarivate, відповіла присутнім на питання, як знайти і проаналізувати результати діяльності установ, використовуючи базу даних Web of Science та аналітичний інструмент InCites, як здійснювати за допомогою зазначених ресурсів пошук партнерів для співпраці та шукати інформацію про джерела фінансування досліджень.

З програмою вебінару можна ознайомитись за посиланням


День відкритих дверей на історичному!

5 січня 2022 року у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди відбувся в online-форматі День відкритих дверей, до якого долучився й історичний факультет. Захід зібрав зацікавлених майбутніх абітурієнтів та їх батьків.

З вітальним словом до присутніх звернувся доктор педагогічних наук, професор, ректор ХНПУ імені Г.С. Сковороди Юрій Бойчук, який привітав майбутніх абітурієнтів Сковородинівського університету, їх батьків, учителів. У своєму виступі він розповів про Університет і про ті можливості, які отримує кожен його студент, а також поінформував присутніх про перспективи працевлаштування випускників. На заході був присутній доктор соціологічних наук, професор, директор ХРЦОЯО Олександр Сидоренко, який розповів про особливості ЗНО-2022, ознайомив присутніх з графіком проведення ЗНО-2022, надав практичні поради з підготовки до тестування та успішного складання.

Про умови вступу до Університету розповіла гостям відповідальний секретар приймальної комісії, кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри суспільно-економічних дисциплін та географії Тетяна Гуцан.

Після загальноуніверситетського заходу майбутні абітурієнти завітали на квест-подорож «Таємниці історичного факультету», де ближче познайомились з деканом факультету Ольгою Гончаровою, кафедрами (кафедра історії України, кафедра всесвітньої історії, кафедра суспільно-економічних дисциплін та географії, кафедра суспільно-правових дисциплін та менеджменту освіти),  структурними підрозділами факультету (археологічна лабораторія, Козацький центр), професорсько-викладацьким складом факультету.


Науково-практична конференція «Дробицький яр та сучасний світ»

15 грудня 2021 року представники історичного факультету взяли участь у науково-практичній конференції «Дробицький яр та сучасний світ», яка проходила на базі Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Серед учасників конференції були:

  1. Кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України, в.о. декана історичного факультету Ольга Гончарова, яка представила своє наукове дослідження на тему: «Голокост в художніх творах польських авторів», в якому охарактеризувала твори художньої літератури біографічного характеру, які торкалися проблем знищення євреїв у роки Другої світової війни.
  2. Здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання 43 групи, голова Студентського наукового товариства історичного факультету Юлія Матей виступила з доповіддю «Тенденції вивчення проблем Голокосту в американській історіографії в 1945 – 1960-их роках», в якій розглянула вивчення цього питання першою хвилею американських дослідників проблематики Голокосту (науковий керівник: к.і.н., доцент Ольга Гончарова).

Дякуємо колегам з Харківського обласного комітету «Дробицький Яр» за запрошення та можливість долучитися до обговорення такого важливого та актуального питання, як проблема Голокосту.


Другий Всеукраїнський круглий стіл «Екологічна безпека держави»

15 грудня 2021 року здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання 44 групи спеціальності 014.07 Середня освіта (Географія) Марина Резенькова виступила з доповіддю на тему: «Актуальні проблеми екологічної освіти та виховання» (науковий керівник: кандидат географічних наук, доцент, доцент кафедри суспільно-економічних дисциплін та географії Павло Лоцман) на Другому Всеукраїнському круглому столі «Екологічна безпека держави», який проводився на базі Київського національного університету будівництва та архітектури.

Робота Круглого столу була присвячена актуальним сучасним проблемам охорони навколишнього середовища.  Проводилась робота за такими напрямками:

  1. Екологічна освіта.
  2. Екологічна та техногенна безпека.
  3. Актуальні аспекти впровадження сталого розвитку.
  4. Соціально-екологічні виклики сьогодення.
  5. Питання екологізації економіки промисловості та освіти.
  6. Сучасні проблеми в екологічному законодавстві.
  7. Оцінка антропогенного впливу на довкілля.

Цього річ цей науковий захід об’єднав чимало учасників: викладачів вищих навчальних закладів, науковців науково-дослідних установ, докторантів, аспірантів, магістрантів, студентів, вчителів загальноосвітніх шкіл, представників громадських організацій.

Ознайомитись з напрацюваннями науковців можна за посиланням


Семінар «Використання інноваційних методик і технологій на уроках історії»

15 грудня 2021 року доктор історичних наук, доцент, професор кафедри історії України Ольга Ніколаєнко взяла участь у міському семінарі для вчителів історії «Використання інноваційних методик і технологій на уроках історії». Керівником і організатором семінару виступала М. І. Реформат, яка запросила взяти участь у ньому і наш факультет з метою поглиблення зв’язків вищої школи і вчителів-професіоналів.

Професор Ольга Ніколаєнко виступила з доповіддю «Інтерактивні технології навчання історії: зміст, принципи, освітній потенціал». На семінарі прозвучали доповіді  вчителів-практиків і новаторів: Городової Ж. В. «Організація пізнавальної діяльності учнів у дистанційному режимі за принципом перевернутого навчання», Кронгауза В. О.  «Елементи історичної реконструкції засобами інсценування та гаджет-застосунки на уроках історії як сучасний experience».

Дякуємо Центру за запрошення і пропонуємо надалі залучати здобувачів вищої освіти до участі в подібних заходах з метою отримання досвіду від досвідчених колег.


Щорічний форум «Еко-індустріальні парки»

14 грудня 2021 року здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня Аліна Гладун, Софія Краснік, Марина Резенькова (спеціальність 014.07 Середня освіта (Географія))  та Юлія Матей, Владислав Бриленко, Валерія Пономаренко, Валерія Цицхвая (спеціальність 014.03 Середня освіта (Історія)) долучились до online- трансляції щорічного форуму присвяченого еко-індустріальним паркам. Головним завданням форуму було підвищення рівня обізнаності міжнародних зацікавлених сторін щодо розвитку українських індустріальних парків.

Координаторами форуму виступила Організація Об’єднаних Націй з промислового розвиту. У рамках роботи форуму було проведено 5 панельних дискусій, в яких взяли участь 28 спікерів (18 українських та 10 міжнародних):

  1. Політика ЕІР в Україні.
  2. Майбутнє фінансування парків.
  3. Парки, як економічний стимул для розвитку міст.
  4. Готовність України до впровадження ЕІП.
  5. Міжнародний досвід розвитку ЕІП.

Дякуємо організаторам за можливість взяти участь у такому цікавому, високопрофесійному та прекрасно організованому заході!

Голова СНТ історичного факультету
Юлія МАТЕЙ

Меморіальний вечір, присвячений 95-річчю з Дня народження Ярослава Дашкевича

13 грудня 2021 року здобувачка вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня 3 року навчання кафедри історії України спеціальності 032 Історія та археологія Анастасія Сопельняк долучилась до проведення меморіального вечора, присвяченого 95-річчю з Дня народження Ярослава Дашкевича, який цього року проходив в online-режимі у Zoom. У рамках проведення заходу було:

  1. Проведено меморіальну лекцію професором Франком Сисина на тему: «Національна історія у ХХІ столітті: переосмислення українського минулого».
  2. Презентовано книгу: Дашкевич Я. У світі книг / Упоряд. Н. Паславська, Г. Сварник, А. Фелонюк. Львів, 2021.
  3. Обговорено фрагмент відео-інтерв’ю Ярослава Дашкевича на теми з історії України з журналістом Василем Глинчаком (2009 р.)

Дослідницькі пошуки Анастасії нерозривно пов’язані з життєписом та науковим шляхом видатного українського сходознавця, професора Ярослава Дашкевича (тема дисертаційного дослідження: «Я.Р. Дашкевич: доля ученого на тлі епохи»), тому бажаємо, щоб результати цього спілкування обов’язково знайшли своє відображення у майбутніх тезах, статтях, виступах на конференціях, форумах, круглих столах.


Міжнародна наукова конференція «Narrating the Holodomor: The Social and Cultural History of Collectivization and Famine in Soviet Ukraine» (Канада)

9 – 11 грудня 2021 року доктор історичних наук, завідувачка кафедри всесвітньої історії, професор Ольга Рябченко взяла участь у Міжнародній науковій конференції «Narrating the Holodomor: The Social and Cultural History of Collectivization and Famine in Soviet Ukraine», яка була організована Центром дослідження Голодомору при Канадському інституті українських студій Альбертського університету. Професорка виступила з доповіддю ««Пригоди» та «гріхи» молодості: его-документи про мобілізації студентів на посівні та заготівельні кампанії в роки колективізації та Голодомору (1928 – 1933 рр.)».

Соціальна та культурна історія Голодомору залишається недостатньо вивченою, незважаючи на численні публікації про колективізацію та голод. Ця конференція зібрала дослідників Голодомору з багатьох наукових центрів світу: України, Канади, Великобританії, Польщі, США, які розглядали проблеми соціокультурної історії колективізації та голоду в Радянській Україні, аналізували спогади та усні історії людей, які пережили ці події чи були їх свідками, аналізували як офіційні урядові джерела, так і его-документи. 

Ознайомитись з детальною програмою заходів можна за посиланням


V Міжнародний Конгрес сходознавців

9-10 грудня 2021 року на базі ННІ філології та журналістики Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського проходив V Міжнародний Конгрес сходознавців, в якому взяли участь кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Лариса Ямпольська, кандидат юридичних наук, доцент, завідувач кафедри суспільно-економічних дисциплін та менеджменту освіти Олександр Олійник та здобувачка вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня 3 року навчання кафедри історії України спеціальності 032 Історія та археологія Анастасія Сопельняк.

У межах проведення конференції працювали такі секції:

  1. Культурно-історична спадщина країн Близького і Середнього Сходу, країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону та народів Великого степу.
  2. Історико-культурна спадщина та сучасність Криму.
  3. Ідейні та релігійні концепції Сходу.
  4. Сучасні економічні, політичні та культурні процеси на теренах Близького, Середнього та Далекого Сходу.
  5. Східні мотиви в європейському дискурсі та сучасному медіа просторі.

З детальною програмою заходів Конгресу можна ознайомитись на посиланням

 


Zoom-дискусія «Молодь та євроінтеграція: співпрацювати не можна ігнорувати?»

9 грудня 2021 року голова СНТ історичного факультету, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання Юлія Матей взяла участь у Zoom-дискусії «Молодь та євроінтеграція: співпрацювати не можна ігнорувати?», який організував центр «Нова Європа» спільно з ініціативою «Посли європейської молоді в Україні».

Під час зустрічі було обговорено внесок молоді у європейську інтеграції Харківської, Херсонської, Запорізької та Сумської областей та можливості, завдяки яким молодь може долучитися до реформ та євроінтеграційних зусиль на місцях.


Засідання Сходознавчих студій «Етнічні, конфесійні, гендерні маркери Афганістану в часи протистояння та пошуку компромісу в суспільстві»

8 вересня 2021 року на історичному факультеті ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбулось чергове засідання студентського наукового семінару «Сходознавчі студії» (науковий керівник: кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Лариса Ямпольська) на тему: «Етнічні, конфесійні, гендерні маркери Афганістану в часи протистояння та пошуку компромісу в суспільстві», на якому були заслухані та обговорені наступні доповіді:

  1. «Талібан: Пуштунський рух чи ісламістське угрупування? (Євгенія Бузниченко, Валерія Пономаренко, 41 група).
  2. Лідер таджицької опозиції «Панджшерський лев» Ахмад Шах Масуд: боротьба з «Талібаном» (Владислав Бриленко, 42 група).
  3. Компаративний аналіз прав жінок і дітей в Афганістані у період правління НДПА (1978 – 1992 рр.), Моджахедів і Талібів (1992 – 2001 рр.) (Анастасія Сімонова, 43 група).

Щира подяка доповідачам за резонансні виступи та змістовні презентації, а також активній аудиторії за цікаві питання та оцінки персоналій, явищ і подій в межах обговорюваної тематики.

Голова СНТ історичного факультету

Юлія Матей


Кураторська година «Порушення академічної доброчесності: як уникнути та як боротися?»

6 грудня 2021 року для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 3 року навчання 31 групи історичного факультету куратор академічної групи, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України, координатор декана історичного факультету з виховної роботи Інна Чернікова провела кураторську годину на тему: «Порушення академічної доброчесності: як уникнути та як боротися?».

 За останні два-три роки тема академічної доброчесності в Україні встигла пройти шлях від повної новизни до певного визнання освітньою і науковою спільнотою. Про останнє свідчать як конкретні дії університетів із прийняття кодексів академічної етики й передплати на комп’ютерні системи для перевірки на антиплагіат, так і прописування змісту, складових академічної доброчесності, видів її порушення. Ці та багато інших запитань, що стосуються питань академічної доброчесності та її порушень було висвітлено та обговорено на цій зустрічі.


06 грудня 2021 року відбувся IІ етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України (відділення: Історія України), на якому захищали свої наукові роботи учні загальноосвітніх шкіл Московського району міста Харкова. Уже декілька років поспіль до складу членів журі конкурсу науково-дослідницьких робіт членів МАН з відділення «Історія України» входить кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України, в.о. декана історичного факультету Ольга Гончарова.


Відбувся І етап Всеукраїнського конкурсу робіт МАН

04 грудня 2021 року відбувся І етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України (відділення: Науки про Землю).

Члени-журі конкурсу-захисту, у складі якого мали честь бути присутніми представники професорсько-викладацького складу історичного факультету, а саме кандидат географічних наук, доцент, доцент кафедри суспільно-економічних дисциплін та географії Павло Лоцман, кандидат географічних наук, доцент, доцент кафедри суспільно-економічних дисциплін та географії Світлана Некос, кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри суспільно-економічних дисциплін та географії Юлія Муромцева, відмітили високий рівень підготовки учнів до конкурсу, що підтверджується чіткістю, логічністю та грамотністю викладення матеріалу, кваліфікованим веденням дискусії та змістовністю заданих запитань, культурою мовлення та володінням матеріалом.


Як формувалась сучасна медична думка в Україні?

Щиро дякуємо колегам з Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка за нове наукове видання, що надійшло до історичного факультету.

Колективна монографія «Розчаклування недуги. Локальна традиція, «старі» хвороби та «нова медицина» Україні XVIII-XIX ст.» присвячена формуванню нових медичних уявлень та державної системи медицини в Україні XVIII-XIX ст. Автори звертають увагу на те, як імперські ініціативи були реалізовані на локальному рівні та накладалися на місцевий контекст, а унауковлені знання поєднувалися з традиційними практиками зцілення. Тематика розділів охоплює різні проблеми: бачення «інакшої» тілесності та використання «монтруозного» як ресурсу; побутування епідемії в локальних спільнотах; перші спроби вакцинації та боротьбу з віспою; ствердження домінування чоловіка у медицині та залученість жінки до професійної родопомочі.

Авторський колектив: О. Карліна, Г. Клименко, В. Маслійчук, А. Подгорна, І. Сердюка, О. Сокирко, С. Чирук, В. Шандра.


39-та Міжнародна краєзнавча конференція молодих учених «Краєзнавство у системі науки та освіти: досвід і перспективи»

3 грудня 2021 року представники професорсько-викладацького складу та здобувачі вищої освіти історичного факультету долучились до роботи 39-тої Міжнародної краєзнавчої конференції молодих учених «Краєзнавство у системі науки та освіти: досвід і перспективи», присвячена 100-річчю створення Харківського інституту народної освіти імені О.О. Потебні, яка проходила на базі Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна.

З вітальним словом до учасників конференції звернулась к.і.н., доцент, доцент кафедри історії України, в.о. декана історичного факультету, член організаційного комітету конференції Ольга Гончарова, яка у своїй доповіді зазначила роль історичного краєзнавства у формуванні національної самосвідомості та історичної пам’яті.

Під мудрим керівництвом члена організаційного комітету конференції, д.і.н., професора, завідувача кафедри всесвітньої історії Ольги Рябченко успішно працювала одна з тематичних секцій «Історія освіти у регіональному вимірі. Викладання краєзнавства у середній та вищій школі».

Ця конференція  щороку стає чудовою платформою, де молоді науковці історичного факультету можуть поділитися своїми дослідницькими напрацюваннями:

  1. Здобувач вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня 3 року навчання спеціальності 032 Історія та археологія кафедри всесвітньої історії Вадим Попович представив своє дослідження «Образ Харкова за матеріалами періодичних видань ЗВО міста (друга половина ХХ ст.)».
  2. Здобувачка вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня 2 року навчання спеціальності 032 Історія та археологія кафедри всесвітньої історії Анастасія Єрьоміна виступила на секційному засіданні з доповіддю на тему: «Харків’яни в українській студентській громаді у Варшаві в 1920-тих рр.».
  3. Здобувачка вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня 1 року навчання спеціальності 032 Історія та археологія кафедри історії України Тіна Дмитрієва за свою доповідь «Археологічні дослідження Б.П. Зайцева» була удостоєна премії імені А.Г. Слюсарського.

Дякуємо колегам з ХНУ імені В.Н. Каразіна за чергову можливість для наукового обміну думок, а всім присутнім за гідно представлені наукові дослідження, і, як наслідок жваве обговорення отриманих результатів.


VII Міжнародна науково-практична конференція «Під знаком Григорія Сковороди. Зоряний час української культури»

3 грудня 2021 року на базі кафедри філософії відбулася VII Міжнародна науково-практична конференція «Під знаком Григорія Сковороди. Зоряний час української культури». Тематична рубрика конференції була означена як «Морально-етичні імперативи сковородинівської традиції».

Конференція працювала за такими напрямками:

  • Морально-етичні імперативиГ. Сковороди і сучасність.
  • Постконвенційний патріотизм у контекстах сковородинівської традиції.
  • Морально-етична складова сучасної освіти.
  • Мораль і права дитини у світлі сковородинівської традиції.

Тематика доповідей, їх зміст розкрили досвід критичної саморефлексії філософської педагогіки не тільки на теренах України, але й в Польщі та Німеччині., що яскраво відобразилось в тезах Кристофа Асмута – доктора філософських наук, професора Берлинського технічного університету, почесного доктора ХНПУ ім. Г.С. Сковороди – під назвою «Фіхте і сучасна освіта: універсальні моральні імперативи», а також в доповіді «Морально-етична проблематика у польській педагогіці» Штобрина Славомира – доктора педагогічних наук, професора Технічно-Гуманітарної Академії в Бельсько-Бялей, голови Польського товариства філософської педагогіки імені Броніслава Ф. Трентовського.

Член-кореспондент НАПН України, професор, завідувачка кафедрою філософії Марія Култаєва у своїй доповіді «Сковородинівська традиція і постконвенціональний патріотизм» основну увагу приділила Сковороді як майстру непрямого повідомлення про неосяжні можливості, які відкриває перед людиною позитивна свобода та патріотизм, що дає можливість актуалізувати виховні системи, визволити їх із запасників віртуального музею скарбів української культури. Г. Сковорода є філософом свободи, любові, справедливості і відповідальності за ближніх і віддалених.

Слово і серце Сковороди, його мудрість та щирість перетворюють його на символ української культури, вагомою складовою якої є сковородинівська традиція та сковородинівці як її творці і створіння.


У травні-червні 2021 року планується проведення щорічної Міжнародної науково-практичної конференції "Освіта і доля нації" (інформаційний лист додається).


Відбулась лекція-презентація «Питання, наративи, інтерпретації: усна історія як мистецтво балансу і взаємодії»

2 грудня 2021 року на базі історичного факультету ХНПУ імені Г.С. Сковороди у змішаному форматі відбулась лекція-презентація «Питання, наративи, інтерпретації: усна історія як мистецтво балансу і взаємодії» (лектор: докторка історичних наук, професорка кафедри українознавства філософського факультету ХНУ імені В.Н. Каразіна, голова Асоціації усної історії, головна редакторка часопису «Україна модерна» Гелінада Грінченко).

З вітальним словом від адміністрації університету до присутніх на зустрічі звернулась проректор з наукової, міжнародної та інноваційної діяльності, доктор філософських наук, професор Світлана Бережна, яка підкреслила важливість усно історичних досліджень для формування комплексної картини історичного минулого, подякувала пані Гелінаді за можливість поспілкуватися з корифеєм української усної історії та підкреслила, що співробітництво Сковородинівської родини та Каразінського університету почалось давно і триває донині.

Під лекції-презентація професорка познайомила всіх присутніх з виданням «Слухати, чути, розуміти: усна історія України ХХ – ХХІ століть» та подарувала декілька примірників науковій бібліотеці університету та історичному факультету. У збірнику наукових статей представлено роботи українських та зарубіжних фахівців, які працюють у напрямі усної історії чи з використанням її методів. Окрему увагу приділено рефлексіям щодо застосування методології усної історії для аналізу кризових та переломних періодів історії, їхніх поточних наслідків тощо.

До лекції в режимі online долучилось понад 50 гостей зустрічі: здобувачі вищої освіти, аспіранти, молоді науковці, представники професорського-викладацького складу та всі зацікавлені.

Ми вдячні Гелінаді Грінченко за зустріч та неймовірно цікаву лекцію, яка, ми впевнені, знайшла відгук у кожного з нас, а присутнім за цікаві запитання, які лише поглибили нашу бесіду та уточнили її зміст!

Голова СНТ історичного факультету
Юлія МАТЕЙ

Запрошуємо на лекцію-презентацію! 

Запрошуємо усіх бажаючих долучитись до лекції-презентації «Питання, наративи, інтерпретації: усна історія як мистецтво балансу і взаємодії», яка відбудеться на базі історичного факультету Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди 2 грудня 2021 року о 13:00 в online-форматі на платформі Google Meet. 

Лектор – докторка історичних наук, професорка кафедри українознавства філософського факультету Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, голова Асоціації усної історії, головна редакторка часопису «Україна модерна», відома українська дослідниця історії остарбайтерства Гелінада Грінченко.

У лекції спікерка розкриє основні питання, що стосуються роботи з джерелами усної історії, проблему інтерпретації усноісторичних джерел, відповість присутнім на головне запитання: «Як уникнути суб’єктивізму та політизації в історичних дослідженнях?», а також презентує нове видання «Слухати, чути, розуміти: усна історія України ХХ – ХХІ ст.». 

Посилання на зустріч


ХІ Міжнародна науково-практична конференція молодих учених, аспірантів та студентів «Основні напрямки розвитку наукових досліджень молодих учених»

25 листопада 2021 року на базі Університету Григорія Сковороди в Переяславі відбулась ХІ Міжнародна науково-практична конференція молодих учених, аспірантів та студентів «Основні напрямки розвитку наукових досліджень молодих учених», до якої долучились члени Студентського наукового товариства історичного факультету. У конференції взяли участь:

  1. Здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання 43 групи спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія), голова СНТ історичного факультету Юлія Матей.
  2. Здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання 44 групи спеціальності 014.07 Середня освіта (Географія) Марина Резенькова.
  3. Здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 3 року навчання 31 групи спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія) Карина Орищенко.
  4. Здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 1 року навчання 11 групи спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія) Валерія Цицхвая.

Загалом захід був надзвичайно насиченим та плідним. Дякуємо організаторам за запрошення, а всім учасникам за плідні дискусії, цікаві наукові дослідження та змістовні доповіді!

Голова СНТ історичного факультету
Юлія Матей

Відбулось офіційне відкриття виставки «Технології у стилі вінтаж»

    

23 листопада 2021 року на базі історичного факультету офіційне відкриття виставки «Технології у стилі вінтаж», організатором якої виступив клуб технічної історії «Шерман» за підтримки проєкту «Кузня Тест драйву» (Київ), ГО «Благовіст 2013» (Харків) та Спільноти «Старий Харків».

Першим до відвідувачів виставки звернувся голова клубу технічної історії «Шерман», координатор виставки Віталій Тукан, який подякував всім присутнім за увагу до історії техніки та технологій та розповів про ідею створення цієї виставки та основні етапи підготовки до реалізації цього проєкту.

Проректор з навчально-виховної роботи ХНПУ імені Г.С. Сковороди, кандидат педагогічних наук, доцент Наталія Борисенко подякувала організаторам виставки за їх працю на ниві технічної історії та звернула увагу на те, що такі матеріальні пам’ятки дають змогу доторкнутися до справжньої історії, відчути подих часу і поринути у минуле не лише за допомогою книжок.

З вітальним словом виступила кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України, в.о. декана історичного факультету Ольга Гончарова, яка також подякувала організаторам виставки за можливість повернутися у далекі часи дитинства та юності.

На виставці представлені понад 70 пам’яток технічної історії: перші праски, які тримали у руках наші пращури, оригінальні швацькі машинки, які рятували від голоду наші родини у роки Другої світової війни, раритетні предмети побуту, унікальні рекламні видання, світлини, особисті речі відомих колекціонерів Харківщини та всієї України. Значна частина експонатів є результатом кропіткої пошукової, науково-дослідницької та реставраційної роботи координаторів проєкту.

Через призму музейної пам‘ятки виставка демонструє не просто еволюцію техніки на теренах України кінця ХІХ ст. – початку ХХІ ст., а й окреслює внесок вітчизняних науковців у творення сучасного обличчя технічної думки України та світу.


Розвиток – запорука успіху!

Здобувачка вищої освіти третього (освітньо-наукового) ступеня 2 року навчання спеціальності 032 Історія та археологія кафедри всесвітньої історії Анастасія Єрьоміна (науковий керівник: д.і.н., професор, завідувач кафедри всесвітньої історії Ольга Рябченко) пройшла курс підвищення кваліфікації у Mini-EdCamp Kharkiv RANOK School, які проходили на базі школи «Ранок» та прослухала курс лекцій від провідних фахівців Харкова за такою тематикою:

  1. Коучинговий підхід в розвитку та навчанні дитини;
  2. Трендові soft skills: їх відстежування та розвиток;
  3. Використання nearpod на уроках географії;
  4. Використання прийому плейбек-театру на уроках;
  5. Способи виявлення і протистояння мовній агресії. Розпізнавання тролінгу і кібербулінгу в шкільному середовищі.

Сподіваємось, що отримання знання обов’язково стануть у нагоді в роботі зі здобувачами освіти!


ХІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми методики навчання історії, правознавства та суспільствознавчих дисциплін»

19 листопада 2021 року на базі Історичного факультету відбулась ХІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми методики навчання історії, правознавства та суспільствознавчих дисциплін», модератором якої стала к.і.н., доцент, доцент кафедри історії України, в.о. декана історичного факультету Ольга Гончарова.

З вітальним словом від ХНПУ імені Г.С. Сковороди до учасників конференції звернулась проректор з наукової, міжнародної та інноваційної діяльності, д.ф.н., професор Світлана Бережна, яка зазначила, що ця конференція для історичного факультету є вже традиційною, багато років об’єднує вчителів історії, методистів, викладачів ВНЗ та здобувачів освіти як України, так і світу та побажала учасникам конференції плідної роботи та цікавих наукових дискусій.

На пленарному засіданні також було заслухано доповідь к.і.н., доцента, доцента кафедри всесвітньої історії Світлани Мірошніченко  на тему: «Реалізація можливостей дистанційної платформи MOODLE при викладанні історичних курсів в університеті».

Загалом до роботи конференції в online-режимі долучились чимало науковців, методистів, вчителів та здобувачів освіти, які поділились своїми науковими напрацюваннями, думками, досвідом.

Ми вдячні к.і.н., доценту, доценту кафедри всесвітньої історії Галині Яковенко за багаторічну організацію роботи конференції, яка з року в рік проходить на високому рівні, а всім учасникам конференції за активність, цікаві запитання, які дали змогу ширше розкрити проблематику викладання історії та суспільствознавчих курсів. До нових зустрічей!

Голова СНТ історичного факультету
Матей Юлія

Міжнародна науково-практична конференція «Україна – Литва: історичні, мовно-культурні та туристські паралелі»

19 листопада 2021 року к.і.н., доцент, доцент кафедри історії України, в.о. декана історичного факультету Ольга Гончарова, голова СНТ історичного факультету, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія) Юлія Матей, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання спеціальності 014.07 Середня освіта (Географія) Марина Резенькова долучились до роботи Міжнародної науково-практичної конференції «Україна – Литва: історичні, мовно-культурні та туристські паралелі», яка проводилась на базі Київського національного університету імені Тараса Шевченка в режимі online.

Конференція була присвячена обговоренню питань спільного україно-литовського історико-культурного минулого, сучасним тенденція розвитку міжнародних відносин двох народів, інновацій та можливостей співпраці України та Литви у культурно-туристичній сфері.

Ми вдячні організаційному комітету за запрошення та блискучу організацію роботи конференції, а всім присутнім за плідні дискусії, змістовні доповіді, чудові презентації та сподіваємося на подальшу співпрацю!

Голова СНТ історичного факультету
Юлія Матей

Засідання історіографічного гуртка на тему: «Біографічні дослідження: перспективи та методика»

17 листопада 2021 року відбулося розширене засідання історіографічного гуртка під керівництвом доктора історичних наук, професора, професора кафедри історії України Олени Богдашиної на тему: «Біографічні дослідження: перспективи та методика», до якого долучились здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання, здобувачі вищої освіти другого (магістерського) рівня 2 року навчання, а також здобувачі вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня спеціальності 032 Історія та археологія.

У ході засідання історіографічного гуртка було заслухано та обговорено доповідь здобувачки вищої освіти третього (освітньо-наукового рівня) рівня 2 року навчання кафедри історії України Тіни Дмитрієвої на тему: «Методологія та перспективи проведення біографічних досліджень».

Також для гуртківців науковий керівник гуртка провела фото диктант про М.С. Грушевського, познайомивши здобувачів ближче з життєвим та професійним шляхом видатного історика.   

Голова СНТ історичного факультету

Юлія Матей


Як отримати грантове забезпечення: погляд зсередини

16 листопада 2021 року доктор історичних наук, професор, завідувачка кафедри всесвітньої історії ХНПУ імені Г.С. Сковороди Ольга Рябченко взяла участь у нараді Міністерства освіти та науки України з головами секцій та експертами з метою обговорення підходів щодо підвищення якості проведення експертизи проєктів наукових досліджень та розробок. 

Під час наради були обговорені питання щодо вимог до наукового керівника та основних авторів проєкту, оцінювання проєкту відповідно до науково-експертного висновку, особливостей оцінювання фундаментальних, прикладних наукових досліджень, науково-технічних (експериментальних) розробок, термінів проведення експертизи проектів наукових досліджень та розробок. 

Довідка: професор Ольга Рябченко – член наукової ради Міністерства освіти та науки України секції 20 «Соціально-гумінтарні науки», лауреат міжнародних премії, має величезний досвід у створенні науково-дослідних проектів та одержання грантів. 


Вітаємо з нагородою науковців історичного факультету!

15 листопада 2021 року під час чергового засідання Виконавчої ради Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди відбулось нагородження професорсько-викладацького складу та здобувачів освіти університету з нагоди Всесвітнього дня науки заради миру та розвитку.

Вітаємо кандидата історичних наук, доцента, доцента кафедри всесвітньої історії   Ларису Ямпольську з нагородою від Департаменту науки та освіти Харківської обласної державної адміністрації за вагомий особистий внесок у розвиток науки та освіти на Харківщині та здобувачку вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання історичного факультету, голову СНТ історичного факультету Юлію Матей з відзнакою від ХНПУ імені Г.С. Сковороди за вагомий особистий внесок у розвиток науково-дослідної діяльності в університеті.

Бажаємо наснаги, подальшого розвитку та успіху на науковій ниві! 


Всеукраїнський захід «Ніч молодіжної науки»

  

10 листопада 2021 року в форматі online відбувся традиційний для молодих науковців України захід «Ніч молодіжної науки – 2021», до якого долучилися члени СНТ історичного факультету: голова СНТ історичного факультету, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання Юлія Матей, заступник голови Студентського наукового товариства історичного факультету, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання Олександра Пушкаренко, голова Event-відділу, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання Валерія Пономаренко, голова R&D-відділу, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання Марина Резенькова, голова SMM-відділу СНТ історичного факультету, здобувач вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання Владислав Бриленко.

Дякуємо всім причетним, учасникам, організаторам цього поважного наукового форуму за можливість узяти участь у роботі та спілкуванні зі спікерами, за гарну організацію, за можливість поділитися своїми думками, познайомитися з неймовірно цікавими дослідженнями інших учасників


Налагоджуємо міжнародне співробітництво!

  

10 листопада 2021 року відбулась зустріч директора культурно-просвітницької некомерційної громадської організації «Альянс Франсез» м. Харкова з проректором з наукової, міжнародної та інноваційної діяльності ХНПУ імені Г.С. Сковороди, доктором філософських наук, професором Світланою Бережною та в.о. декана історичного факультету, кандидатом історичних наук, доцентом Ольгою Гончаровою.

У ході зустрічі було обговорення низку питань щодо подальшої співпраці організації «Альанс Франсез» та історичного факультету Сковородинівського університету, організації зустрічей, конференцій, круглих столів, наукових форумів, а також реалізації спільних україно-французьких наукових та культурних проектів.


 

Міжнародний круглий стіл «Якість сучасної освіти в контексті постнекласичної парадигми: методологія, теорія, практика»

8 листопада 2021 року на базі Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди відбувся Міжнародний круглий стіл «Якість сучасної освіти в контексті постнекласичної парадигми: методологія, теорія, практика», до роботи якого долучились в.о. декана історичного факультету, кандидат історичних наук, доцент Ольга Гончарова та кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри суспільно-правових дисциплін та менеджменту освіти Вікторія Плахтєєва.

Міжнародна зустріч стала свідченням продовження та розвитку ідей, які були проголошені Міністром освіти і науки України Сергієм Шкарлетом наприкінці серпня, під час Всеукраїнської стратегічної сесії «Освіта України – 30. Національний технопарк з підвищення якості освіти» у Харкові. Задля реалізації надважливої мети Міністр закликав об’єднатися в технопарк топ-менеджерів освіти, науковців, ректорів вишів, керівників департаментів освіти і науки, директорів закладів освіти та ін.

Колектив історичного факультету ХНПУ імені Г.С. Сковороди щиро вдячний усім гостям та учасника круглого столу за цікаві дискусії, плідну роботу та активну участь в обговореннях!


Засідання гуртка з етнічної історії на тему: «Єврейське та ромське населення на території України: історія та сучасність»

5 листопада 2021 року на історичному факультеті ХНПУ імені Г.С. Сковороди в режимі online відбулося засідання гуртка з етнічної історії на тему: «Єврейське та ромське населення на території України: історія та сучасність», під керівництвом кандидата історичних наук, доцента, доцента кафедри історії України, в.о. декана історичного факультету Ольги Гончарової (модератор засідання – голова СНТ історичного факультету, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання Юлія Матей), на якому були заслухані та обговорені такі доповіді:

  1. Особливості побуту ромського населення незалежної України (Самойленко Олександр, 12 група).
  2. Соціокультурні особливості життя ромського населення на території Слобожанщини (Цицхвая Валерія, 11 група).
  3. Єврейське населення на Харківщині: історія та сучасні реалії (Гусак Ольга, 11 група).
  4. Побут єврейського населення на території України у сучасному вимірі (Красновський Микита, 11 група).

Загалом до участі у роботі гуртка долучилось понад 50 здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 1 року навчання історичного факультету Щира подяка доповідачам за резонансні виступи та змістовні презентації, а також активній аудиторії за цікаві питання.

Голова СНТ історичного факультету
Юлія Матей

Онлайн-семінар «Цифровізація культурної спадщини: компетентності та проєкти»

5 листопада 2021 року к.і.н., доцент, доцент кафедри історії України, в.о. декана історичного факультету Ольга Гончарова, голова СНТ історичного факультету, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання Юлія Матей та здобувачка вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня 3 року навчання спеціальності 032 Історія та археологія кафедри історії України Анастасія Сопельняк взяли участь у роботі  онлайн-семінару «Цифровізація культурної спадщини: компетентності та проєкти», ініційованому Українською національною платформою Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.

На семінарі були представлені оглядові матеріали і пропозиції експертів щодо розвитку професійних цифрових компетентностей у секторі культурної спадщини та можливих напрямків подальшої проектної діяльності у сфері креативних індустрій та цифризації культурної спадщини.

З детальною програмою онлайн-семінару та тематикою доповідей спікерів можна ознайомитись за посиланням


Вебінар «Поради з написання статей до міжнародних журналів, які індексуються у Scopus та Web of Science»

4 листопада 2021 року відбувся вебінар для здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди «Поради з написання статей до міжнародних журналів, які індексуються у Scopus та Web of Science», спікером якого була редактора Центру міжнародної, інноваційної і проектної діяльності Аліна Кривобокова.

До вебінару долучились доктор історичних наук, професор, професор кафедри історії України, гарант ОНП зі спеціальності 032 Історія та археологія Олена Богдашина та здобувач вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня 1 року навчання кафедри історії України Дмитро Прочкарук.

Під час вебінару учасники дізналися про структуру статті у міжнародному журналі, який мінімум входить до кожного підрозділу, нюанси оформлення списку літератури, поради з подання, оформлення статті, комунікації з редакціями.

Ми щиро вдячні пані Аліні за проведений вебінар та ті поради, які отримали під час нього! Сподіваємось, що зовсім скоро завдяки цим знанням ми успішно опублікуємо не одну статтю у міжнародних журналах, що індексуються у Scopus та Web of Science.


Круглий стіл на тему: «Лесь Курбас: театрально-мистецькі та історико-політичні горизонти»

3 листопада 2021 року на базі ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбувся в режимі online-offline круглий стіл для молодих вчених на тему: «Лесь Курбас: театрально-мистецькі та історико-політичні горизонти».

З вітальним словом від Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. виступила проректор з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності, доктор філософських наук, професор Світлана Бережна, яка окреслила значення творчості Леся Курбаса для становлення та розвитку українського театрального мистецтва та побажала учасникам круглого столу плідної роботи та цікавих наукових дискусій.

З вступним словом звернулась Голова постійної комісії з питань науки, освіти та духовності Харківської обласної ради, професор кафедри політології, соціології та культурології ХНПУ імені Г.С. Сковороди, доктор політичних наук, професор Галина Куц, яка розповіла учасникам круглого столу про значення Харкова у життєвому та творчому шляху відомого митця. 

На пленарному засіданні з доповіддю «Березіль» на міжнародній виставці декоративного мистецтва і художньої промисловості в Парижі у 1925 р.» виступила член організаційного комітету, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри всесвітньої історії Ольга Рябченко.

До круглого столу у Залі засідань також долучились в.о. декана історичного факультету, доцент Ольга Гончарова, голова СНТ історичного факультету, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання Юлія Матей.

У оnline режимі до засідання долучилися к.і.н., доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Світлана Мірошніченко, к.і.н., доцентка, доцентка кафедри всесвітньої історії Марина Вороніна, к.і.н., доцент кафедри всесвітньої історії Аліна Беззубенко, к.і.н., в.о. завідувача кафедри історії України, доцент Ірина Мартинова, здобувачка вищої освіти третього (освітньо-наукового рівня) спеціальності 032 Історія та археологія Анастасія Сопельняк, а також члени Студентського наукового товариства історичного факультету.

Ми дякуємо організаторам за таку чудову можливість поспілкуватися з колегами з усіх куточків України, отримати насолоду від наукового спілкування, яке дозволило не тільки ознайомитися з тематикою досліджень колег – істориків, філологів та мистецтвознавців, але також довідатися чимало корисного для власних наукових інспірацій!


Вітаємо з перемогою у «Дебюті першокурсника»!

Настав час підбити підсумки загально університетського заходу «Дебют першокурсника». Вітаємо переможців у наступних номінаціях:

  1. Ольгу Гусак за перемогу у номінації «Спортивні надії».
  2. Микиту Красновського та Катерину Брикову за перемогу у номінації «Кращі ведучі».
  3. Марину Яковлєву за перемогу у номінації «Естрадний вокал».
  4. Дениса Шмалько за перемогу у номінації «Літературний жанр».
  5. 13 групу історичного факультету за активну участь у «Дебюті першокурсника».
  6. І найцінніша нагорода, яку отримав історичний факультет – перемога у номінації «Наймасовіший Дебют».

Дякуємо усім причетним до написання сценаріїв, створення постановок та виступів, запису відеороликів!


«Наукою по Геловіну: археологія, антропологія, технології»

29 жовтня 2021 року голова СНТ історичного факультету, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання Юлія Матей та здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 1 року навчання Валерія Цицхвая відвідали Zoom-семінар «Наукою по Геловіну: археологія, антропологія, технології». Проєкт ініційований Noosphere Archaelogy спільно з Музеєм історії Дніпра, Дніпровською археологічною експедицією, Дніпропетровським історичним музеєм імені Д.І. Яворницького та Департаментом молодіжної політики та національно-патріотичного виховання ДМР.

Під час проведення воркшопу лектори у своїх доповідях відповіли присутнім за питання чому і навіщо археологи та антропологи досліджують людські черепи і скелети, як у цьому допомагають технології, що можна дізнатися, досліджуючи черепи різних епох, як антропологи досліджують черепи та кістяки і як фотограмметрія допомогла ідентифікувати останки Олександра Поля.

Ми дякуємо організаторам зустрічі за чудову можливість провести час з користю, поспілкуватися з науковцями та отримати відповіді на всі свої запитання!


Міжнародний науково-практичний семінар «Інтернаціоналізація вищої освіти в Україні: європейський контекст і вітчизняні практики»

28-29 жовтня 2021 року на базі Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди в online-форматі на платформі Zoom проходив Міжнародний науково-практичний семінар «Інтернаціоналізація вищої освіти в Україні: європейський контекст і вітчизняні практики», присвячений аналізу кращих міжнародних та вітчизняних практик організації освіти, міжнародної діяльності та співробітництва ЗВО.

З вітальним словом до учасників семінару від ХНПУ імені Г.С. Сковороди звернулась проректор з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності, доктор філософських наук, професор Світлана Бережна, яка побажала плідної та успішної роботи семінару.

У семінарі взяли участь понад 70 учасників з різних регіонів України, закордонні партнери. До заходу долучились й представники історичного факультету, серед яких в.о. декана історичного факультету Ольга Гончарова, заступник декана з навчальної роботи, координатор з наукової роботи Марія Луценко, координатор з виховної роботи Інна Чернікова, голова СНТ історичного факультету Юлія Матей, завідувач кафедри суспільно-правових дисциплін та менеджменту освіти Олександр Олійник, в.о. завідувача кафедри історії України Ірина Мартинова, завідувач кафедри суспільно-економічних дисциплін та географії Олександр Зеленько, а також доцент кафедри суспільно-економічних дисциплін та менеджменту освіти Вікторія Плахтєєва, доцент кафедри всесвітньої історії Світлана Мірошніченко, доцент кафедри історії України Олена Дьякова, аспірантка кафедри історії України Анастасія Сопельняк, члени СНТ.


Засідання історіографічного гуртка на тему: «Політика історичної пам’яті»

27 жовтня 2021 року відбулося розширене засідання історіографічного гуртка під керівництвом доктора історичних наук, професора, професора кафедри історії України Олени Богдашиної на тему: «Політика історичної пам’яті», до якого долучились здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання, здобувачі вищої освіти другого (магістерського) рівня 2 року навчання, а також здобувачі вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня спеціальності 032 Історія та археологія.

У ході засідання історіографічного гуртка було заслухано та обговорено доповідь здобувачки вищої освіти другого (магістерського) рівня 2 року навчання 61 групи Діани Сюсюк на тему: «Історична пам'ять та комеморативні практики».  

Голова СНТ історичного факультету
Юлія Матей

Продовжує роботу регіональний освітній проєкт «Підвищення конкурентноспровожності випускників закладів ЗСО Харківської області в умовах викликів сучасної системи освіти».

26 жовтня 2021 р. відбулося засідання предметної групи з історії України, до складу якої входить кандидат історичних наук, доцент, в.о. завідувача кафедри історії України Ірина Мартинова. У ході засідання групи був обговорений проєкт методичних рекомендацій для вчителів з питань  покращення підготовки учнів до Зовнішнього незалежного оцінювання з історії України та використання освітніх онлайн-платформ з підготовки до ЗНО.


Міжнародна наукова конференція «Українсько-тюркська спільна культурна спадщина»

22 жовтня 2021 року на базі Харківського національного університету радіоелектроніки відбулась Міжнародна наукова конференція «Українсько-тюркська спільна культурна спадщина» з нагоди відзначення 880-літнього ювілею азербайджанського мислителя і поета – Нізамі Ґенджеві, співорганізатором якої виступив ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

З вітальним словом від Харківського національного педагогічного університету  імені Г.С. Сковороди до учасників конференції звернулась проректор з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності, доктор філософських наук, професор Світлана Бережна.

На цьому поважному науковому форумі історичний факультет представляли в.о. декана історичного факультету, кандидат історичних наук, доцент Ольга Гончарова, завідувач археологічної лабораторії, кандидат історичних наук, доцент Володимир Колода, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання, голова Студентського наукового товариства історичного факультету Юлія Матей, аспірантка кафедри історії України Анастасія Сопельняк та аспірант кафедри філософії Ігор Чепєгін.

Учасники конференції відмітили високий рівень проведення заходу та визначили шляхи подальшого наукового дослідження проблематики українсько-тюркських відносин.


Вітаємо з нагородою!

18 жовтня 2021 року під час чергового засідання Виконавчої ради ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбулось нагородження професорсько-викладацького складу університету з нагоди Дня українського козацтва та за вагомий особистий внесок у національно-патріотичне виховання студентської молоді.  

Ми вітаємо кандидата історичних наук, доцента, доцента історії України, координатора  з виховної роботи на історичному факультетs Інну Чернікову з отриманою нагородою та бажаємо наснаги, подальшого розвитку та успіху на професійній ниві!  


Вітаємо з нагородою!

11 жовтня 2021 року в актовій залі ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбулося урочисте нагородження професорсько-викладацького складу університету до Дня працівників освіти від Харківської міської ради. 

Ми вітаємо кандидата педагогічних наук, доцента, доцента кафедри суспільно-правових дисциплін та менеджменту освіти Вікторію Плахтєєву  з отриманою нагородою за багаторічну сумлінну та плідну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток освіти і науки міста Харкова та бажаємо наснаги, подальшого розвитку та ще більших професійних та  наукових звершень!


Наукова конференція здобувачів закладів вищої освіти та учнів загальноосвітніх шкіл «ХХ Козацькі читання»

19 жовтня 2021 року на базі історичного факультету ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбулась традиційна для нашого факультету наукова конференція здобувачів закладів вищої освіти  та учнів загальноосвітніх шкіл «ХХ Козацькі читання», яка цього року була присвячена вшануванню пам’яті Польового Гетьмана Слобідського козацького округу, Отамана ГО «Окремий науково-освітній центр Українського козацтва імені Г.С. Сковороди», генерал-отамана Українського козацтва  (2002 – 2021 рр.), ректора ХНПУ імені Г.С. Сковороди (1980 – 2020 рр.), академіка Івана Федоровича Прокопенка.

На пленарному засіданні з вітальним словом та доповіддю «Українське козацтво: сучасний стан та перспективи дослідження проблеми» виступила заступник голови організаційного комітету, проректор з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності ХНПУ імені Г.С. Сковороди, професор Світлана Бережна, яка зазначила про наступність поколінь сковородинівської родини, які плекають козацьку культуру та пам’ятають про славетні сторінки історії Українського козацтва.  Про українське козацтво у сучасному вимірі учасникам конференції розповів заступник голови організаційного комітету, координатор з національно-патріотичної роботи та козацького руху ХНПУ імені Г.С. Сковороди, заступник  Отамана ГО «Окремий науково-освітній центр Українського козацтва імені Г.С. Сковороди», професор Анатолій Губа. На пленарному засіданні також виступила координатор з виховної роботи історичного факультету, доцент кафедри історії України Інна Чернікова з доповіддю «З досвіду діяльності ГО «Окремий науково-освітній центр Українського козацтва імені Г.С. Сковороди (2002 – 2021 рр.)».

Ця конференція засвідчила наступність поколінь і міцність традицій сковородинівської родини, бо підготували учнів до участі в конференції випускники історичного факультету, а тепер вчителі історії та суспільствознавчих дисциплін загальноосвітніх навчальних закладів м. Харкова та Харківської області.

Активну участь в підготовці і проведенні конференції взяли члени СНТ історичного факультету. З доповідями виступили голова Студентського наукового товариства Юлія Матей, члени СНТ Олександр Самойленко, Анна Явтушенко, Ольга Гусак, Марина Резенькова, Влада Хоменко, Валерія Цицхвая, Анастасія Москальова, Микита Красновський, Валерія Пономаренко, Валерія Коваль, Владислав Бриленко.

На конференції прозвучали цікаві і змістовні доповіді, присвячені як історії козацтва, так і актуальним проблемам історії України та світу.

Голова СНТ історичного факультету
Юлія Матей

У вересні 2021 р. відбувся Ювілейний V Український Жіночий Конгрес «Лідерство жінок як цінність», що об’єднав національних і міжнародних високопосадовців, бізнес, громадський сектор та медіа на найбільшій події України у сфері рівності жінок і чоловіків. В цьому році УЖК підтримав історичний проєкт «Історії лідерства та солідарності», присвячений непересічним особистостям, жінкам, які своєю діяльністю намагались змінити нерівноправне становище жінок.

Керівником проєкту виступила президентка Української асоціації дослідників жіночої історії професорка УКУ Оксана Кісь «До 30-річчя української незалежності ми вирішили звернути увагу не на ті знакові, видатні жіночі постаті, про які багато говорять, а спробувати придивитися, що відбувалось в регіонах, на місяцях, ще 100 років тому».  В цьому проєкті були представлені маловідомі біографії десяти жінок, які намагались відкрити нові можливості для жінок свого регіону.

В проєкті взяла участь доктор історичних наук, доцент, професор кафедри історії України Ольга Ніколаєнко. У своєму дослідженні вона представила діяльність Валерії Миколаївни Левандовської-Білоконської, очільниці Харківського товариства взаємодопомоги трудящих жінок 1907-1910р. Пріоритетними напрямками діяльності В. М. Білоконської були поширення освіти, особливо жіночої, сприяння працевлаштуванню жінок,  підтримка працюючих матерів. Завдяки  роботі Харківського товариства взаємодопомоги жінок в Харкові на поч. ХХ ст. були відкриті Вищі Жіночі Курси, спільна жіночо-чоловіча гімназія, дитячий садок для працюючих мам, дешева їдальня, заміська колонія для літнього відпочинку та оздоровлення дітей.

Такі дослідження дозволяють не тільки відкрити нові сторінки регіональної історії, а й віддячити тим поколінням, які крок за кроком змінювали становище жіноцтва, розширювали його права.


Козацька слава не вмре, не загине!

Напередодні Дня українського козацтва, Захисників та Захисниць України здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня історичного факультети, члени ГО «Окремий науково-освітній центр Українського козацтва імені Г.С. Сковороди» відвідали Харківську спеціалізовану школу № 77, де провели уроки «Козацька слава» піл час яких учні закріпили знання про історію України часів Козацької доби, познайомились з побутом українських козаків, дізнались більше про мужніх і талановитих гетьманів Війська Запорізького, про прагнення народу жити вільно. 


Зустріч з Вахтангом Кіпіані

13 жовтня 2021 року відбулась зустріч для здобувачів вищої освіти та професорсько-викладацького складу історичного факультету та українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненко з українським журналістом, публіцистом, істориком Вахтангом Кіпіані, який представив свій проєкт, що підготований за підтримки Українського культурного фонду.

До зустрічі на платформі Zoom радо долучились понад 50 здобувачів історичного факультету, аспіранти та професорсько-викладацький склад, які відмітили наукову новизну проєкту та подякували гостю за те, що у своєму дослідженні він підняв таку важливу нині тему для української історії.

Проєкт #дисиденти – збірка інтерв’ю понад двадцяти дисидентів, розмови з якими розкривають безліч питань, які не втрачають актуальності й сьогодні. Маємо чути правду й пам’ятати, що свобода – це та вакцина, яка не виводиться з часом.

Голова СНТ історичного факультету
Юлія Матей

Запрошуємо на конференцію!

Історичний факультет Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди запрошує Вас та Ваших учнів взяти участь у роботі наукової конференції здобувачів закладів вищої освіти та учнів загальноосвітніх шкіл "Козацькі читання", присвяченої вшануванню пам’яті Польового Гетьмана Слобідського козацького округу, Отамана ГО «Окремий науково-освітній центр Українського козацтва імені Г.С. Сковороди», генерал-отамана Українського козацтва  (2002 – 2021 рр.), ректора ХНПУ імені Г.С. Сковороди (1980 – 2020 рр.), академіка Івана Федоровича Прокопенка. Конференція  відбудеться 19 жовтня 2021 року о 10.00.

На конференції будуть працювати такі секції:

1.  Історія Запорозької Січі.
2.  Історія українського козацтва в особах.
3.  Козацька символіка.
4. Актуальні проблеми дослідження всесвітньої історії та історії України.
5.  Історія повсякденного життя українського козацтва.

Інформаційний лист за посиланням

До зустрічі на конференції!

Голова СНТ історичного факультету
Юлія Матей

11 жовтня 2021 року на запрошення директора Краєзнавчого музею міста Первомайський Лозівського р-ну доцент кафедри історії України, завідувач навчально-наукової археологічної лабораторії Володимир Колода здійснив шефський візит з метою консультації щодо археологічної частини експозиції та фондів вказаного музею.

Під час консультативної зустрічі було проведене культурно-хронологічне уточнення артефактів музейної експозиції з точки зору сучасного рівня науки, визначена їх господарська приналежність та спосіб використання в давнину.

За підсумками дружньої зустрічі намічений план подальшого вдосконалення експозиції музею та сплановані наступні кроки співробітництва: знайомство із організацію сучасних археологічних музейних експозицій на прикладі музеїв Харкова, робота з фондами, написання наукових та науково-популярних статей, посилення просвітницької роботи із школярами та студентською молоддю.


Екскурсія з оглядом оборонних споруд гордища і колишніх розкопів

Чудова Слобожанська осінь. І поки короновірусний карантин остаточно не загнав навчальний процес в online, група в складі 13 здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 1 та 2 року навчання історичного факультету виїхала на городище Мохнач Чугуївського району.

Городище знаходиться в мальовничій місцевості: високий вкритий лісом мис правого берега Сіверського Дінця, з якого на багато кілометрів відкривається краєвид широченна заплава ріки, далека села та хутори.  Городище створювалося в кілька прийомів багатьма поколіннями наших предків, починаючи від скіфів і до ранніх слобожан.

Екскурсія з оглядом оборонних споруд гордища і колишніх розкопів супроводжувалася лекцією доцента кафедри історії України, завідувача археологічної лабораторії Володимира Колоди про історію створення та дослідження цього городища. Обід був організований на місці табору Середньовічної археологічної експедиції ХНПУ імені Г.С. Сковороди з чаєм, який приготували на багатті. Під чайок продовжилася бесіда про експедиційне життя-буття, цікаві випадки, знахідки та таємниці Мохначанського городища.

А потім прогулянка продовжилися до Суворівського джерела – місцева природна пам’ятка. П’ятикілометрова прогулянка вздовж полів до залізниці закріпили бажання здобувачів потрапити наступного літа до експедиції на реальну польову практику.

Вдивіться в фото та спитайте учасників екскурсії про нашу подорож – і тихо позаздріть їм.


Гумор приводить в дію механізм думки!

6 жовтня 2021 р. в онлайн-форматі в групі в Telegram відбулась гумористична гра-конкурс «Чемпіонат з імпровізації» від команди КВК ХНПУ імені Г.С. Сковороди «Перша столиця», в якій взяли участь понад 50 учасників від різних факультетів. До гри долучилась також команда креативних генераторів гумористичних ідей від історичного факультету, які показали, що майбутні історики та історикині не лише проводять час за підручниками та атласами, а й вміють дотепно шуткувати, імпровізувати та мають чудове почуття гумору.

Ми щиро вітаємо здобувача вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання Володимира Черкасова з одержаним 1 місцем та здобувача вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 2 року навчання Андрія Банкулова з 2 місцем та щиро вдячні організатором цього конкурсу за чудовий веселий вечір.  


Всеукраїнський форум Рад молодих учених єднає!

   

29 вересня 2021 року в м. Києві відбулася вкрай важлива для майбутнього української науки подія – Другий Всеукраїнський форум рад молодих учених, до роботи якого в онлайн-режимі долучилась голова Студентського наукового товариства історичного факультету, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання Юлія Матей.

Основною метою форуму є створення платформи для розвитку зв’язків між молодими вченими, стимулювання їх професійної діяльності, підтримка наукових розробок і досліджень, налагодження діалогу між радами молодих вчених, органами влади та громадськості.

Однією з основних подій Другого Всеукраїнського форуму молодих вчених стало затвердження моделі регіональної (територіальної) програми науково-технічного розвитку та рекомендацій щодо подальшого впровадження її в регіонах України та затвердження концепції Офісу підтримки вченого, який забезпечить створення умов для реалізації інтелектуального потенціалу громадян України у сфері наукової, науково-технічної і інноваційної діяльності та вільного розвитку наукової та науково-технічної творчості. Також відбулося представлення наукового потенціалу кожного регіону, обговорення подальших можливостей розвитку науки та зміцнення її економічної спроможності. Крім того важливою подією для всієї наукової спільноти стада урочиста церемонія та оголошення результатів конкурсу Молодий вчений року 2020.


Голодомор – геноцид: жахливі сторінки української історії

  

5 жовтня 2021 року на базі Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка спільно з Національним музеєм Голодомору-геноциду та Міжнародною асоціацією дослідників Голодомору відбулась презентація наукових праць та результатів Міжнародного Форуму «Масові штучні голоди: пам’ятаємо, вшановуємо», який був присвячений пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932–1933 рр., до 100-х роковин масового штучного голоду 1921–1923 рр., 75-х роковин масового штучного голоду 1946–1947 рр.

Від Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди була присутня в.о. завідувача кафедри історії України, кандидат історичних наук, доцент Ірина Мартинова. Вона відзначила високий рівень проведення заходу та висловила подяку організаторам за порушення питання впливу комуністичного тоталітарного режиму на геноцид українців з метою ліквідації національно-визвольного руху, нищення української нації  та недопущення відновлення Української Держави.

Організатори заходу передали ХНПУ імені Г.С. Сковороди та історичному факультету наукові праці (збірник матеріалів і документів «Чорні дошки» України. Чернігівська область», «Геноцид українців 1932–1933 за матеріалами досудових розслідувань», навчальний посібник для вчителів «Голодомор 1932–1933 років – геноцид української нації» та інші).


 

Бабин Яр: ми ПАМ’ЯТАЄМО!

29 вересня 2021 року на базі історичного факультету ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбулася Всеукраїнська наукова конференція «Голокост в Україні: академічний, комеморіальний та освітній аспект», присвячена 80-тим роковинам від Дня трагедії Бабиного Яру, до якої долучилися 50 осіб.

З вітальним словом на пленарному засіданні конференції виступили в.о. декана історичного факультету, к.і.н., доц. Ольга Гончарова, в.о. завідувача кафедри історії України, доц. Мартинова І.С., заступник декана з навчальної роботи, к.і.н. Марія Луценко, завідувач кафедри суспільно-правових дисциплін та менеджменту освіти, к.ю.н., доц. Олександр Олійник, голова Студентського наукового товариства історичного факультету Юлія Матей. 

Основними напрямками роботи конференції були:

  1. Проблеми історіографії та джерелознавства теми Голокосту.
  2. Голокост на теренах України.
  3. Історична пам’ять про Голокост.
  4. Конструювання історичної пам’яті про Голокост в освітніх закладах України.

До роботи конференції долучилися науковці, викладачі, здобувачі історичного факультету та всі зацікавлені. За результатами роботи конференції планується видання збірника тез доповідей. 


Гордість історичного факультету – здобувачі-науковці!

28 вересня 2021 року на засіданні кафедри історії України відбулося нагородження здобувачів історичного факультету за активну наукову діяльність та досягнуті результати в науково-дослідній роботі. 

З вітальним словом виступила в.о. декана історичного факультету, к.і.н., доцент, доцент кафедри історії України Ольга Гончарова, яка наголосила на важливості реалізації здобувачів історичного факультету на науковій ниві та подякувала членам Студентського наукового товариства та їх науковим керівникам за вагомий внесок у розвиток історичної науки. Серед нагороджених були:

  1. Здобувач вищої освіти другого (магістерського) рівня 1 року навчання 51 групи Топчій Данііл нагороджений за активну наукову діяльність та досягнуті результати в науково-дослідній роботі.

  2. Здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання 43 групи Пушкаренко Олександра нагороджена за активну наукову діяльність та досягнуті результати в науково-дослідній роботі та за ІІІ місце у Харківському регіональному конкурсі студентських наукових робіт за напрямком «Гуманітарні науки». 

Наукові керівники талановитих науковців (к.і.н., доц, доц. кафедри історії України Олена Дьякова та к.і.н., доц., доц. кафедри історії України Інна Чернікова) нагороджені за вагомий особистий внесок у розвиток наукової роботи в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди. 

Голова СНТ історичного факультету 
Юлія Матей

Круглий стіл «Гетьманування П. Сагайдачного (до 400-річчя битви під Хотином)»

28 вересня 2021 року на базі Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба відбувся круглий стіл для здобувачів вищої освіти м. Харкова «Гетьманування П. Сагацдачного (до 400-річчя битви під Хотином)», в якому взяли участь здобувачки вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 3 року навчання Заярна Олена та Коноз Олена.

Дівчата під керівництвом в.о. декана історичного факультету, к.і.н., доцента, доцента кафедри історії України Ольги Гончарової підготували доповіді, з якими успішно виступили під час круглого  столу, викликавши цікаву дискусію між учасниками круглого столу. 

Голова СНТ історичного факультету 
Юлія Матей

Еліту має готувати еліта (Сергій ШКАРЛЕТ) 

24 вересня 2021 року у готелі «Kharkiv Palace» відбувся науково-практичний семінар-нарада для керівних кадрів сфери освіти міста Харкова та Харківської області «Національний освітній технопарк з підвищення якості освіти: від моделі до втілення», координаторами якого стали Міністерство освіти і науки України та Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди.  

Історичний факультет також долучився до проведення експозиційної виставки. На заході були присутні в.о. декана історичного факультету, к.і.н., доц. Ольга Гончарова, заступник декана з навчальної роботи, координатор з наукової роботи, к.і.н., доц. кафедри історії України Марія Луценко, завідувач навчально-наукової археологічної лабораторії, к.і.н., доц., доц. кафедри історії України Колода В.В., старший лаборант археологічної лабораторії Володимир Сировацький та голова Студентського наукового товариства історичного факультету Юлія Матей. 

У ході науково-практичного семінару-наради був представлений науково-педагогічний проєкт «Інтелект України», презентовано дорожню карту створення й функціонування національного технопарку з підвищення якості освіти на Харківщині. 


23 вересня 2021 року на історичний факультет завітав професор університету імені 9 вересня (м. Ізмір, Туреччина) д-р Фуат Акденізлі.  

Проф. Акденізлі поспілкувався з професорсько-викладацьким складом та здобувачами факультету, а також відвідав Окремий науково-освітній центр українського козацтва імені Г.С. Сковороди та виставковий зал археологічної лабораторії, де прослухав екскурсію від в.о. декана історичного факультету Ольги Гончарової.  


«Ніч науки - 2021» на історичному факультеті

18 вересня 2021 року під патронатом в.о. Харківського міського голови Ігоря Терехова відбулась «Ніч науки в Харкові - 2021». Організатори «Ночі науки в Харкові 2021» надали унікальну можливість  закладам вищої освіти продемонструвати школярам свої досягнення в багатогранній науковій роботі, ознайомити відвідувачів з дослідницькими успіхами, новими проєктами, запросити бажаючих взяти участь у справжніх наукових експериментах.

Долучилися до традиційного заходу й викладачі та здобувачі вищої освіти історичного факультету. Для гостей заходу від історичного факультету працювало 3 локації:

  1. Експозиція середньовічних старожитностей Слобожанщини навчально-наукової археологічної лабораторії, на якій були представлені стародавні артефакти, які були знайдені та відреставровані в навчально-археологічній лабораторії історичного факультету.
  2. Інтерактивна вікторина «Шляхами козацької України», під час якої учні пройшли випробування ребусами на історичні терміни, а всі охочі дізналися про культуру, традиції та побут українського козацтва шляхом пізнавальних конкурсів та завдань.
  3. Виставка колекції мінералів кафедри суспільно-економічних дисциплін та географії.

Значний ажіотаж у гостей університету викликала експозиція, де можна було ознайомитись з особливостями роботи археолога, потримати в руках знаряддя праці. Всі відвідувачі локацій історичного факультету отримували приємні подарунки за участь в інтерактивних заходах.


Мистецтво обєднує молодь

17 вересня 2021 р. на Майдані Свободи відбулася шоста обласна мистецька акція «Мистецтво об’єднує молодь». Захід був організований за ініціативи Харківського університетського консорціуму та Ради ректорів закладів вищої освіти Харківської області та підтримки Харківської обласної державної адміністрації.

Здобувачі вищої освіти та викладачі історичного факультету на чолі з деканом доц. Гончаровою О.С. долучилися до високого музичного мистецтва молоді Харківщини  та мали змогу насолодитися виступами молодіжного симфонічного оркестру «Слобожанський» та солістів Харківського національного академічного театру опери та балету імені М. В. Лисенка «СХІД OPERA».

 


В здоровому тілі – здоровий дух!

18 вересня 2021 року для здобувачів першого (бакалаврського) рівня 1 року навчання історичного факультет відбувся навчально-методичний туристичний похід. Ми вдячні викладачам кафедри одноборств, фехтування і силових видів спорту за активну організацію дозвілля, конкурси та позитивний настрій!


Олімпійський тиждень на історичному!

20 вересня 2021 р. ХНПУ імені Г.С. Сковороди відзначив Міжнародний день студентського спорту відкриттям Спартакіади університету 2021/2022 н.р., Олімпійською зарядкою та змаганнями з естафетного бігу 4х100 М серед дівчат та хлопців між збірними командами факультетів. Щиро вітаємо команду хлопців історичного факультету, яка посіла почесне 2 місце в змаганнях з естафетного бігу 4х100 м! До нових спортивних перемог!


Круглий стіл «Результати ЗНО – 2021: завдання, виклики та перспективи»

 20 вересня 2021 р. на базі Харківської академії неперервної освіти відбувся круглий стіл «Результати ЗНО – 2021: завдання, виклики та перспективи» в рамках регіонального освітнього проєкту «Підвищення конкурентоспроможності випускників закладів ЗСО Харківської області в умовах викликів сучасної системи освіти». Під час роботи круглого столу було окреслено питання особливості підготовки та проведення ЗНО з шкільних предметів, проаналізовано результати ЗНО-2021, визначено проблеми та недоліки й запропоновано шляхи їх усунення.

ХАНО організувала робочі групи для аналізу результатів і вироблення рекомендацій для вчителів, як покращити підготовку учнів до Зовнішнього незалежного оцінювання. До складу робочих груп увійшли в.о. завідувача кафедри історії України, к.і.н., доц. Мартинова І.С. та доцент кафедри суспільно-економічних дисциплін та географії, к.геогр.н., доц. Некос С.В, вчителі, які працюють у закладах загальної середньої освіти Харкова та Харківської області, серед яких значний відсоток випускників історичного факультету.

 


Посвята в Сковородинівці

Здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 1 року навчання історичного факультету 17 вересня 2021 р. відвідали Національний літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди (с. Сковородинівка). Деканат та куратори груп разом зі студентами ознайомились з експозиціями музею, більше дізналися про філософію Григорія Савича Сковороди.

Після цього відбулася посвята в Сковородинівці історичного факультету, квест від Спілки студентів та молоді історичного факультету з презентами та смаколиками. Щиро всім дякуємо за чудовий, сонячний день, приємні емоції та незабутні враження!


Штучний інтелект vs Мислення

15 вересня 2021 року на історичному факультеті Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди відбулась лекція професора філософії класичного ліцею П. Джанноне міста Беневенто (Італія) Джузепе Аддона на тему: «Штучний інтелект та мислення: функціоналізм і природа ментальності». 

У лекції було порушено питання практичного універсалізму, уміння розпізнавати ідентичність інших та підтримувати з ними комунікацію, та їх трактування неаполітанською філософською школою.

З вітальним словом виступила проректор з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності, доктор філософських наук, професор Бережна Світлана Вікторівна, яка подякувала організаторам за залучення спільноти до обговорення питань сучасної філософської думки та подякувала присутнім за інтерес до проблематики зустрічі. 

Одночасно з присутніми в аудиторії здобувачами вищої освіти та професорсько-викладацьким складом університету до лекції долучилися 40 гостей з різних закладів вищої України, яким була надана можливість слухати професора в реальному часі за допомогою трансляції у Google Meet. 

Лекція Джузепе Аддона викликала жваве обговорення, свідченням чого стала значна кількість питань, на які професор дав ґрунтовну відповідь. 


Круглий стіл для молодих учених «ЛЕСЬ КУРБАС: ТЕАТРАЛЬНО-МИСТЕЦЬКІ ТА ІСТОРИКО-ПОЛІТИЧНІ ГОРИЗОНТИ»

3 листопада 2021 року на базі Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди відбудеться Круглий стіл для молодих учених «Лесь Курбас: театрально-мистецькі та історико-політичні горизонти». Форма проведення – офлайн-онлайн.

Інформаційний лист http://hnpu.edu.ua/sites/default/files/files/Kaf_vsesv_hist/Informatsiinyi_lyst_kruhlyi_stil_Kurbas.pdf

Орієнтовна проблематика секційних засідань:

  1. Життєвий шлях та творча спадщина Леся Курбаса.
  2. Історико-політичні аспекти діяльності представників епохи «Розстріляного Відродження».
  3. Модернізм та авангардизм в українській культурі у 20-х – 30-х роках ХХ століття.

Робочі мови круглого столу: українська, англійська.

Запрошуємо до участі! 


Запрошуємо на гостьову лекцію!

15 вересня 2021 року об 11.20 на історичному факультеті Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди у аудиторії 318 (вул. Алчевських, 29) відбудеться лекція професора філософії класичного ліцею П. Джанноне  міста Беневенто (Італія) Джузепе Аддона на тему: «Штучний інтелект та мислення: функціоналізм і природа ментальності».


Зустріч СНТ історичного факультету з першокурсниками

 

6 вересня 2021 року Студентське наукове товариство історичного факультету на чолі з координатором з наукової роботи доц. Луценко М.В. провели зустріч зі здобувачами першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 1 року навчання. До участі у заході в онлайн-режимі з використанням Google Meet долучилося близько 40 здобувачів факультету. 

Основною метою проведення зустрічі було інформувати здобувачів про основні завдання, напрямки діяльності СНТ історичного факультету, переваги і перспективи студентської наукової діяльності, наукові досягнення членів товариства та знайомство з представниками Ради та відділів СНТ. 

Вітальним словом відкрила захід Голова СНТ історичного факультету, здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання Юлія Матей, яка розповіла про особливості діяльності СНТ та можливості участі у студентському науковому житті університету, а  також представила керівників відділів СНТ – Пушкаренко Олександру (заступницю голови СНТ), Бриленко Владислава (голову SMM-відділу), Орищенко Карину (голову HR-відділу), Резенькову Марину (голову R&D-відділу), Пономаренко Валерію (голову Event-відділу), які презентували у своїх доповідях основні наукові досягнення здобувачів факультету, власні здобутки у науковій роботі та ознайомили з діяльністю відділів СНТ, які вони очолюють. 

Першокурсники активно задавали питання, цікавилися можливістю вступу в СНТ та актуальними науковими заходами на факультеті та в університеті. У результаті цієї зустрічі до дружньої спільноти СНТ історичного факультету долучилися нові представники – молоді, активні, розумні і цілеспрямовані першокурсники!

 

Голова СНТ історичного факультету

Юлія МАТЕЙ


Всеукраїнська наукова конференція «Українська революція: державотворчий аспект»

28 травня 2021 року на історичному факультеті Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди відбулася Всеукраїнська наукова конференція «Українська революція: державотворчий аспект». Під час конференції обговорювався широкий спектр актуальних питань становлення національної державності 1917-1921 рр.

На пленарному засіданні учасників конференції привітав проректор Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, доктор філософських наук, професор Бережна С. В. З програмними доповідями на пленарному засіданні виступили Воронянський Олександр Володимирович, кандидат історичних наук, доцент, професор кафедри ЮНЕСКО, філософії людського спілкування та соціально-гуманітарних дисциплін Харківського технічного університету сільського господарства ім. П. Василенка, Брагіна Тетяна Михайлівна, кандидат філософських наук, доцент, доцент кафедри культурології Харківської державної академії культури.

Обговорення проблематики конференції відбулося під час панельних дискусій «Актуальні проблеми становлення національної державності», «Сучасні історіографічні концепції Української революції та нові методологічні підходи до вивчення проблем української революції», «Національно-культурні питання як елемент державної політики доби революції». В дискусіях взяли участь науковці харківських вишів: Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, Харківського технічного університету сільського господарства імені П. Василенка; Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», Харківського національного університету будівництва та архітектури, Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, здобувачі вищої освіти та учні шкіл.

За результатами конференції видана збірка матеріалів.


Щиро дякуємо колегам з Інституту історії України НАН України за нові наукові видання, що надходять до університету в рамках договору про співпрацю, більшість з яких – ґрунтовні наукові праці (монографії , збірники документів)  з найактуальніших питань історичної науки, наприклад:

Взаємовідносини держави, суспільства і особи під час створення радянського ладу в Україні (1917-1938 рр.). Колективна монографія  / ред. кол.: Смолій В.А. (гол.) та ін.; авт. кол.: Кульчицький С.В. (кер.) та ін.

Даниленко В. М. Україна в 1985-1991 рр.: остання глава радянської історії;

Рубльов О., Якубова Л. Органи етнополітичного регулювання в контексті політики коренізації: український досвід / відп. ред. С.В.Кульчицький;

Смолій В., Кульчицький С., Якубова Л. Донбас і Крим в економічному, суспільно-політичному та етнокультурному просторі України: історичних досвід. модерні виклики, перспективи;

Якубова Л., Головко В., Примаченко Я. «Русский мир» на Донбасі та в Криму: історичні витоки, політична технологія, інструмент агресії: (Аналітична доповідь)  та багато інших.

І  ось маємо вже цьогорічні надходження:

Відлуння Великого терору. Збірник документів у трьох томах / автори-упор. Валерій Васильєв, Лінн  Віола, Сергій Кокін, Джеффрі  Росман, Роман Подкур та ін. (у 4-х кн.);

В’язні з України у таборі Маутгаузен: історія та пам’ять / Упоряд. Руслана Берндл, Маттіас Кальтенбруннер, Тетяна Пастушенко (презентація цього видання відбулася на історичному факультеті нашого університету в рамках нещодавньої міжнародної наукової конференції «Краєзнавство і учитель - 2021»).


Презентація науково-популярного видання «В’язні з України в концтаборі Маутгаузен: історія і пам’ять»
На пленарному засіданні міжнародної наукової конференції "Краєзнавство і вчитель - 2021" відбулася презентація науково-популярного видання «В’язні з України в концтаборі Маутгаузен: історія і пам’ять», яке представила старша наукова співробітниця Інституту історії України НАН України, кандидат історичних наук Пастушенко Тетяна Вікторівна. Упорядниками видання стали докторантка Інституту сучасної історії Віденського університету Руслана Берндл, австрійський історик, автор двох монографій про «Маутгаузен», доктор Маттіас Кальтенбруннер та кандидатка історичних наук, співробітниця Інституту історії НАН України Тетяна Пастушенко.  

Міжнародна наукова конференція «Краєзнавство і учитель - 2021»

31 березня 2021 р. на історичному факультеті Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди у дистанційному форматі проходила міжнародна наукова конференція «Краєзнавство і учитель - 2021».

​У рамках конференції відбулася робота за такими секціями:

  • Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії в регіональних дослідження;
  • Історія та народознавство Слобожанщини;
  • Краєзнавча робота в школі та ЗВО: традиційні та новітні технології.

У заході прийняло участь близько 80 учасників, серед яких були викладачі шкіл м. Харкова та області, так і здобувачі фахових коледжів м. Харкова та п’яти харківських закладів вищої освіти, представники національного меморіально-музейного комплексу «Висота маршала І.С. Конєва», військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренко

Науковий доробок молодих науковців історичного факультету був представлений 24 доповідями  здобувачів 2-4 років навчання першого (бакалаврського), 1 року навчання другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти денної та заочної форми навчання. За результатами конференції планується видання збірки матеріалів конференції в електронному та друкованому варіантах.


Завідувачка кафедри всесвітньої історії, доктор історичних наук, професор Ольга Леонідівна Рябченко взяла участь у роботі спеціалізованої вченої ради Д 26.001.20 у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка як опонент дисертації на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук Машкевича Стефана Володимировича "Київський міський транспорт (кінець XIX - початок XX ст.) : історія становлення та функціонування". Проф. О.Рябченко взяла участь в обговоренні дисертаційної роботи, високо оцінивши солідну й репрезентативну базу та серйозний методологічний арсенал дослідження. Рада ухвалила рішення присудити дисертантові відповідний науковий ступінь. 


Конференція «СХОДОЗНАВСТВО. АКТУАЛЬНІСТЬ ТА ПЕРСПЕКТИВИ»

19 березня 2021 р. на історичному факультеті Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди відбудеться II Міжнародна науково-методична конференція «СХОДОЗНАВСТВО. АКТУАЛЬНІСТЬ ТА ПЕРСПЕКТИВИ». Форма проведення – заочна.

Інформаційний лист

Мета конференції: активізація наукових досліджень із проблем сходознавства (лінгвістика, перекладознавство, літературознавство, історія, культура і методика викладання східних мов) та обмін досвідом й узагальнення здобутків вивчення сходознавчих дисциплін у закладах вищої освіти України та країнах Сходу.

У рамках конференції передбачено роботу таких секцій:

  • Освіта, виховання у країнах Сходу.
  • Методика навчання сходознавчих дисциплін.
  • Філологія та перекладознавство.
  • Історія, політологія, соціологія країн Сходу.
  • Економіка та розвиток країн Сходу.
  • Культура та філософія країн Сходу.

38-ма Краєзнавча конференція молодих вчених «Краєзнавство та краєзнавці: досвід минулого та сьогоденні завдання»

4 грудня відбулась 38-ма Краєзнавча конференція молодих вчених «Краєзнавство та краєзнавці: досвід минулого та сьогоденні завдання», одним із співорганізаторів якої є історичний факультет ХНПУ ім. Г. С. Сковороди. Конференція була присвячена 120-річчю від дня народження видатного історика та краєзнавця А. Г. Слюсарського. Традиційний захід цього разу через пандемію COVID-19 проходив дистанційно. У конференції взяли участь українські дослідники з Харкова та інших регіонів нашої країни, а також молоді вчені з Білорусі та Індії. 

На пленарному засіданні перед учасниками заходу із вітальним словом виступала, зокрема, декан історичного факультету ХНПУ ім. Г.С. Сковороди, кандидат історичних наук С. В. Мірошніченко. Під час роботи конференції працювало 12 секцій, тематика яких була присвячена різноманітним прикладним та теоретичним питанням розвитку історичної регіоналістики. Доброю традицією стала активна участь викладачів, аспірантів та студентів нашого факультету в організації та проведенні цього заходу. Так, на секції, тематика якої стосувалася історії науки та освіти, наш факультет представляло три доповідачі, а її керівником була завідувачка кафедри Всесвітньої історії проф. О. Л. Рябченко.

На заключному пленарному засіданні після підбиття підсумків конференції, було також оголошено імена авторів кращих доповідей на секціях та лауреатів премій. Серед вихованців історичного факультету ХНПУ ім. Г.С. Сковороди грамоту за кращу доповідь на секції «Історія освіти та науки у візії краєзнавства» отримав аспірант 2 року навчання Вадим Попович. 


Засідання студентського наукового семінару «Сходознавчі студії»

25 листопада 2020 року на історичному факультеті ХНПУ імені Г.С. Сковороди  в режимі online відбулося засідання студентського наукового семінару «Сходознавчі студії» (керівник: к.і.н., доц. Л.М. Ямпольська) на тему: «Курдське питання» і курдизм на Близькому Сході: реалії та перспективи», на якому були заслухані та обговорені доповіді: 

  1. «Військово-політична діяльність Мустафи Барзані» (Омельченко Вікторія, 51 гр.)

  2. «Образ курдської жінки в історіографії та реаліях повсякдення» (Тарасенко Олександра, 51 гр.)

  3. «Жінки в курдських військових організаціях» (Сюсюк Діана, 51 гр.).

Боротьба одного з найбільших етносів світу ‒ курдського (близько 40 млн.) за право самовизначення і державний суверенітет поєднує суперечності локального, регіонального і міжнародного рівнів, що зумовлює надзвичайну складність «курдського питання». З огляду на розділеність курдського народу та геополітичне становище етнічного Курдистану в близькосхідному регіоні, дане питання стає проблемою світової політики. 

Доповіді викликали жваву дискусію серед учасників теоретичного семінару. Особливу увагу було приділено лідерам курдизму М. Барзані (ДПК, Ірак), А. Оджалану (РПК, Туреччина); образу курдської жінки у фольклорі, літературі, громадській, політичній та військовій діяльності; окремо жіночим загонам у курдських силах самооборони в Туреччині, Іраку, Сирії.

Щира подяка доповідачам за резонансні змістовні виступи, презентації та підбір відео, а також дистанційно активній студентській аудиторії за цікаві питання та оцінки персоналій, подій і явищ в межах обговорюваної тематики.


Вітаємо завідувачку кафедри Всесвітньої історії ХНПУ імені Г.С. Сковороди проф. Рябченко Ольгу Леонідівну з отриманням престижної міжнародної премії імені Роберта Конквеста - 2020 (The Conquest Prize- 2020) від Науково-дослідного та освітнього консорціуму вивчення Голодомору (The Holodomor Research and Educational Consortium- HREC) при Альбертському університеті (Канада).

Ця нагорода надзвичайно престижна серед науковців та має міжнародний характер. Премія присуджується один раз на два роки автору видатної статті за вагомий внесок у дослідження історії Голодомору 1932-33 рр.

Щиро вітаємо Ольгу Леонідівну з цією подією й зичимо життєвої наснаги, невтомної праці, творчого натхнення, підкорення нових наукових вершин на благо України та сковородинівського університету!

З науковою роботою Ольги Леонідівни можна ознайомитися за посиланням: https://holodomor.ca/grants.../conquest-prize/2020-year/

Довідка. Роберт Конквест- всесвітньо знаний письменник, історик, публіцист, поет, британський дипломат. Один із найвідоміших у США авторів публікацій з історії Радянського Союзу, зокрема періоду сталінських репресій та Голодомору в Україні 1932–1933. Автор трьох поетичних збірок, роману і повісті, написав шість великих історичних досліджень. Серед них: «Великий терор» (1968 р., The Great Terror: Stalin's Purge of the Thirties, книга була видана в Америці, Азії, Західній Європі), «Жнива скорботи: радянська колективізація і голодомор» (1986 р., The Harvest of Sorrow: Soviet Collectivization and the Terror-Famine), «Роздуми про втрачене століття» (1999 р., Reflections on a Ravaged Century).


20 жовтня 2020 р.

На історичному факультеті пройшла он-лайн лекція Анни Дейкун «Нова мова моди (в контексті культурної революції в Європі та США у 1960х-1970х роках)»! Лекторка - Анна Дейкун (Інститут вищих студій моди, Дом Франції, Мехіко) - історикиня, дослідниця інтелектуальної, політичної та культурної історії 20 ст., кураторка та організаторка культурних проектів. У 2019 році отримала премію Genaro Estrado Міністерства зовнішніх справ Мексика за найкращу магістерську роботу.


09 жовтня 2020 року

На історичному факультеті ХНПУ імені Г.С. Сковороди під егідою ГО «Окремий науково-освітній центр Українського козацтва імені Г.С. Сковороди» (у режимі он-лайн) відбулася XІХ учнівсько-студентська наукова конференція «Козацькі читання», присвячена Дню Захисника України та Дню Українського козацтва.

Під час роботи конференції працювало 4 наукові секції: «Історія Запорозької Січі», «Історія Українського козацтва в особах», «Козацька символика», «Актуальні проблеми дослідження історії України». Усього на історичний факультет у дистанційному режимі завітало  понад 40 учасників. Зокрема, з цікавими доповідями про культуру, побут та традиції українського козацтва виступили учні  ХЗОШ №7, ХЗОШ №67, ХСШ І-ІІІ ст. №77,  Харківських гімназій №14 та №65, Бірківської ЗОШ  Зміївської районної ради Харківської області, Руновщинської ЗОШ Зачепилівської районної ради, Харківського державного автомобільно-дорожнього коледжу, електромеханічного коледжу ХНУМГ ім. О.М. Бекетова, Харківського фахового коледжу харчової  промисловості Харківського національного технічного університету сільського господарства  імені Петра Василенка.


18 вересня 2020 р.

був проведений польовий семінар з нагоди 120-річчя початку досліджень салтівської археологічної культури в Україні (соорганізатори історичний факультет ХНПУ імені Г.С.Сковороди, історичний факультет ХНУ ім. В.Н.Каразіна та археологічний відділ Харківського історичного музею на базі історико-археологічного музею-заповіднику «Верхній Салтів». Зустріч науковців відбулася на місці проведення перших археологічних досліджень старожитностей, які лишилися від такої впливової ранньосередньовічної держави – Хозарський каганат. Провідне місце у дослідженні цієї держави, яка є частиною нашої історії, і яка своїми діями стимулювала державотворчі та етнокультурні процеси у східних слов’ян, посідає харківська школа хозарознавства.


12 травня 2020 року

На історичному факультеті відбулась студентсько-учнівська конференція  «Актуальні питання історичного розвитку України і світу очима молоді».


Аспірант 2 року навчання кафедри всесвітньої історії, Валентин Єрьомін, отримав стипендію Програми для молодих науковців Уряду Республіки Польщі (Студіум Східної Європи, Варшавський університет).  Безпосереднім місцем проходження стажування (вересень 2019 р. – лютий 2020 р.) стали затишні стіни Педагогічного університету імені Комісії національної освіти в м. Кракові. Окрім відвідування занять і наукових заходів, Валентин Єрьомін також проводив активну науково–дослідницьку роботу, пов’язану з тематикою його дисертаційного дослідження («Польсько-українські відносини в контексті діяльності ендецького політичного табору в Східній Галичині в 1893-1914 рр.»). Зокрема, під час стажування аспірантом проведено системну роботу з фондами Бібліотеки ПАН–ПАУ, де було виявлено близько 500 мікрофільмів (опрацьовано понад 450), що становлять найважливіший комплекс джерел з історії ендецького табору та його діяльності в Східній Галичині. Водночас було опрацьовано низку матеріалів Державного архіву в Кракові та Бібліотеки Оссолінських у Вроцлаві. Сподіваємося, що наполеглива і сумлінна робота Валентина Єрьоміна в рамках цього стажування стане потужним імпульсом до його подальшого професійного зростання. 


13 лютого 2020 р.

На історичному факультеті ХНПУ імені Г.С. Сковороди був проведений круглий стіл «Афганська війна (1979-1989) ‒ жива пам’ять» до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав і 31-ї річниці виведення радянських військ із ДРА. У заході взяли участь голова Харківської обласної спілки ветеранів Афганістану Володимир Миколайович Рижков (нагороджений Орденом «За мужність» ІІІ ступеня, медаллю «За відвагу») і його радник Олександр Романович Кривошей, який проходив військову службу інструктором санітарно-медичної служби у взводі ПДВ, врятував 95 людських життів (нагороджений двома Орденами Червоної Зірки і Орденом Червоного Прапора). З доповіддю «Афганська війна 1979‒1989 рр.: міжнародна реакція на радянську інтервенцію до Афганістану» виступив студент 5 курсу Євген Воронін.


17 січня 2020 р.

Відбувся перший захід клубу технічної історії "Шерман" ХНПУ імені Г.С. Сковороди. На зустріч зі студентами завітав засновник і керівник реставраційно-відновлювального центру "Автореліквія" Дмитро Вікторович Сварчевський. Наш гість докладно розповів про свою колекцію автомобілів, особливості техніки минулих епох, а також про сучасний стан галузі реставрації в Україні. У вітальному слові декан історичного факультету, Мірошніченко Світлана Валентинівна, підкреслила важливість таких зустрічей для вивчення історії техніки студентами, при підготовці майбутніх істориків. Студенти отримали можливість задати свої запитання одному з лідерів ретро руху країни. Зустріч пройшла у обстановці конструктивного діалогу, і залишила приємні враження всім учасникам. Сподіваємося, ще не раз побачити Дмитра Вікторовича в аудиторіях ХНПУ імені Г.С. Сковороди при реалізації спільних освітніх проектів.


18 грудня 2019 р.

На історичному факультеті  ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбулась презентація матеріалів міжнародної наукової конференції «Польська і українська культурна спадщина на Слобожанщині: національна специфіка і взаємні впливи» З привітальним словом до учасників звернулися: Світлана Бережна – д.ф.н., професор, проректор з навчально-виховної роботи ХНПУ імені Г.С. Сковороди, керівник зазначеного проекту; Анна Шуляковська – Консул Генерального Консульства Республіки Польща у Харкові, член організаційного комітету міжнародної наукової конференції «Польська і українська культурна спадщина на Слобожанщині: національна специфіка і взаємні впливи»; Сергій Сєряков – к. і. н., доцент кафедри всесвітньої історії ХНПУ імені Г. С. Сковороди, науковий редактор і автор передмови збірки матеріалів міжнародної наукової конференції «Польська і українська культурна спадщина на Слобожанщині: національна специфіка і взаємні впливи» (Харків, 2019).


3 грудня 2019 р.

Зустріч з випускником історичного факультету, вчителем історії Харківського ліцею 141 Макєєвим Сергієм Петровичем.

3 грудня з нагоди 215-річчя ХНПУ імені Г.С. Сковороди студенти-козаки історичного факультету провели святковий 215-й урок 'Козацька слава" для підшефних учнів 4-А, 4-Б класу Харківської ЗОШ 67. Діти прослухали цікаву інформацію про українських лицарів, взяли участь в інтерактивних іграх і конкурсах. Також відвідали науково-дослідну археологічну лабораторію, де їх зустрів завідувач, доц. Колода В.В. Учні поринули у загадковий світ археології та різноманітних артефактів.


28 листопада 2019 р.
Засідання студентського наукового семінару «Сходознавчі студії»

На історичному факультеті ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбулося засідання студентського наукового семінару «Сходознавчі студії» «Історія Китаю: цивілізаційно-культурний вимір» (модератори: к.і.н., доц. кафедри всесвітньої історії Л.М. Ямпольська, студентка факультету Тарасенко Олександра (41 гр.). Заслухані та обговорені доповіді: 1. «Kunqu opera» (Lu Xu, Nan Tong University); 2. «Традиції китайської садової культури та міні-ландшафти як відображення ментальності» (Тарасенко Олександра, 41 гр.); 3. «Народ хань: історія, культура, традиції» (Омельченко Вікторія, 41 гр.), що супроводжувалися презентаціями. Щира подяка Lu Xu за змістовну доповідь про виникнення і розвиток китайської опери, неповторну гру на китайській флейті сяо, його колезі-перекладачеві з китайської мови (Suzhou University), неперевершеній майстрині синхронного перекладу з англійської мови Тарасенко Олександрі, а також усім учасникам семінару, що відчули себе суб’єктами діалогу народів і культур, які в межах глобалізованого простору зберігають свою національну самобутність.


15 листопада 2019 р.

Пройшла  Міжнародна наукова конференція «Актуальні проблеми методики викладання історії та суспільствознавчих дисциплін».


12 листопада 2019 року

Відбулась цікава зустріч студентів історичного факультету з пані Анжелою Беляк, головою Громадської організації «Акція спокути заради миру». Розповідала про міжнародні проекти та програми для молоді.

 


7 листопада 2019 р.
Міжнародна наукова конференція «ПОЛЬСЬКО – УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА НА СЛОБОЖАНЩИНІ: НАЦІОНАЛЬНА СПЕЦИФІКА І ВЗАЄМНІ ВПЛИВИ»

Розпочала свою роботу міжнародна наукова конференція «ПОЛЬСЬКО – УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА НА СЛОБОЖАНЩИНІ: НАЦІОНАЛЬНА СПЕЦИФІКА І ВЗАЄМНІ ВПЛИВИ».
З привітальним словом до всіх присутніх звернулися ректор університету акад. Прокопенко Іван Федорович та співголова організаційного комітету, Генеральний Консул Республіки Польща у Харкові Януш Яблонський.
Робота наукової конференції проходила по тематичним панелям :
- ТЕМАТИЧНА ПАНЕЛЬ 1- «Польща-Слобожанщина: різні аспекти співпраці протягом століть»;
- ТЕМАТИЧНА ПАНЕЛЬ 2- «Польський фактор історії Слобожанщини до кінця ХІХ ст.»;
- ТЕМАТИЧНА ПАНЕЛЬ 3- «Поляки на Слобожанщині в кінці ХІХ – в 1930-х рр.».
- ТЕМАТИЧНА ПАНЕЛЬ 4- «Рецепція польської культурної спадщини на Слобожанщині».


7 листопада 2019 р.
Засідання студентського наукового семінару «Сходознавчі студії»

На історичному факультеті ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбулося засідання студентського наукового семінару «Сходознавчі студії» «Злочини проти людства не мають терміну давності: диктаторські режими на Африканському континенті в інтерпретаціях сучасної африканістики» (модератори: к.і.н., доц. кафедри всесвітньої історії Л.М. Ямпольська, студентка факультету Радченко Анастасія (41 гр.). Обговорені доповіді: «Ж.-Б. Бокасса ‒ президент та імператор Центральноафриканської Республіки (1966‒1979)» (Радченко Анастасія, 41 гр.), «Диктатура Іді Аміна в Уганді (1971‒1979)» (Нестеренко Вадим, 41 гр.), «Африканський Піночет» Хіссен Хабре, Республіка Чад (1982‒1990)» (Омельченко Вікторія, 41 гр.), що супроводжувалися презентаціями та документальними фільмами. Щира подяка доц. кафедри всесвітньої історії А.В. Беззубенко та всім постійним і ситуаційним учасникам семінару!


6 листопада 2019 р.

6 листопада 2019 р. на історичному факультеті ХНПУ імені Г.С. Сковороди проходила лекція проф. Marek Mikolajczyk (Інститут історії Університету імені Адама Міцкевича в Познані) на тему «Польща в Європейському союзі: 15 років членства»


21.10.2019 р.

Студентки Історичного факультету Анастасія Семененко і Таміла Педан взяли участь у міжнародному історичному хакатоні #Hack4history, який 21.10.2019 р. у Мінську (Республіка Білорусь).
Дівчата готували та презентували проєкт «Іди і дивись!»- віртуальна реальність по історичним місцям Харкова з використанням VR шолома.( Координатор проєкту: проф. Рябченко Ольга Леонідівна). На дві доби історики об’єдналися з програмістами, з метою створити ІТ- рішення для популяризації місць пам`яті і музеїв про Другу світову війну у Мінському міжнародному освітньому центрі імені Йоханнеса Рау. Для того, щоб підготувати презентацію, розробити прототип, учасникам допомагали ментори- експерти з різних сфер, які ділилися своїми знаннями і порадами для кожного проєкту окремо.
Взагалі в ІТ- марафоні взяли участь 14 команд з різних країн.


11.10.2019 р.
Наукова конференція студентів ВНЗ та учнів загальноосвітніх шкіл "Козацькі читання"
 

Відбулася наукова конференція студентів ВНЗ та учнів загальноосвітніх шкіл "Козацькі читання". Кількість учасників перевищила 100 учнів та студентів!Працювали такі секції:

  • Історія Запорозької Січі
  • Історія українського козацтва
  • Козацька символіка
  • Актуальні проблеми дослідження всесвітньої історії та України
  • Історії повсякденного життя українського козацтва


10 жовтня 2019р.
Екологічний квест "Бережемо землю - наш рідний дім"

Команда історичного факультету взяла участь у екологічному квесті "Бережемо землю - наш рідний дім". Всі завдання були дуже цікавими та пізнавальний. Наші студенти відчули себе справжніми захисниками екології. Неймовірно круті завдання чекали на наших еко-рятівників
Вони саджали дерева, збирали букети, тестували повітря на забруднення, а ще й танцювали запальний флешмоб.

Проходив також загально університетський конкурс плакатів на екологічну тематику. Вітаємо Бережну Анну із зайнятим 1 місцем у цьому конкурсі.


8 жовтня 2019 р.
Дебют першокурсника
 

На історичному факультеті відбувся Дебют першокурсника.  Зазвичай, коли першокурсники готуються до цього заходу, розкриваються безліч талантів, про які можливо навіть не здогадувалися самі першокурсники.

Свято вдалося! Студенти, не дивлячись на хвилювання, впоралися, та показали себе талановитими, відвертими, сумлінними, креативними та веселими! 

Старшокурсники не стояли осторонь, та всіляко допомагали своїм молодшим друзям!


21 вересня 2019 р.
Захід «Ніч науки»

В ХНПУ імені Г.С. Сковороди вже вшосте проходив захід «Ніч науки». Присутні представники від кожного факультету, від історичного – декан С.В. Мірошніченко, заступник декана з навчальної роботи М.В.Луценко, доцент кафедри історії України та завідувач археологічною камеральною лабораторією В.В. Колода, доцент кафедри всесвітньої історії М.А. Трубчанінов, та інші, а також студенти історичного факультету.

Зазвичай подібний захід завжди цікавий абітурієнтам, адже є гарна нагода поринути в атмосферу студентського життя, ознайомитись з діяльністю та напрямами факультетів. Головна мета заходу- інтерактивна демонстрація мешканцям і гостям міста останніх наукових досягнень і новітніх технологій Харкова.


6 вересня 2019р.

Студенти І курсу історичного факультету на чолі з деканом доц. Мірошніченко С.В відвідали музей у с. Сковородинівка Золочівського району. Вразила атмосфера яблуневого пленера, під час якого студенти мали можливість потрапити на майстер-класи, музичні локації. Спілка студентів та молоді організувала Посвяту в історики та квест "Шукачі легенд Сковороди".


23 травня 2019 р.
Урочистий захід нагородження переможців студентського конкурсу на кращу авторську екскурсію «Відкриваймо Харківщину»

У приміщенні «Karazin student hall» відбувся урочистий захід нагородження переможців студентського конкурсу на кращу авторську екскурсію «Відкриваймо Харківщину». Вітаємо студентку магістратури Семененко Анастасію з дипломом учасника. Науковий керівник – доцент кафедри географії Ю.І.Муромцева.


15.03.2019 р.
Консультація до олімпіади з географії для учнів-учасників олімпіади

Була проведена консультація до олімпіади з географії для учнів-учасників олімпіади. Присутні викладачі кафедри географії та методики викладання географії В.В. Піткевич, О.Г. Стадник, та Ю.І. Муромцева, та учні шкіл Харкова.

Участь в олімпіаді з географії дає можливість отримати 20 додаткових балів до балу ЗНО при вступі на спеціальність 014 Середня освіта (Географія).


21 лютого 2019р.
Семінар інтегрованого РМО вчителів географії та економіки Дергачівського р-ну за темою: «Організація індивідуальної роботи з учнями як необхідна умова розвитку їх творчої обдарованості»

На Історичному факультеті ХНПУ імені Г.С. Сковороди пройшов семінар інтегрованого РМО вчителів географії та економіки Дергачівського р-ну за темою: «Організація індивідуальної роботи з учнями як необхідна умова розвитку їх творчої обдарованості»
Семінар розпочався з виступу декана Історичного факультету, доц. С. В.Мірошниченко
Викладачі Історичного факультету виступили з наступними доповідями:
- Доповідь «Здобутки та перспективи співпраці кафедри географії та методики викладання географії зі школою» (канд. іст. наук, зав. кафедри географії та методики викладання географії Піткевич В.В.);
-Туризм у профорієнтаційній роботі вчителя (канд. ек. наук, доц. кафедри географії та методики викладання географії Муромцева Ю.І.);
- Доповідь «Основні вимоги до ДПА та ЗНО з географії 2019 року» та про зміни в навчальні програмі з географії (канд. пед. наук, проф. кафедри географії та методики викладання географії Стадник О.Г.).
Вчителі ознайомилися з роботою структурних підрозділів Історичного факультету Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди: науково-дослідною камеральною археологічною лабораторією та з Окремим науково-освітнім центром Українського Козацтва імені Г.С. Сковороди (канд. іст. наук, доценти кафедри історії України Чернікова І. В. та Колода В.В.).


13 лютого 2019 р.
Консультація для школярів з підготовки до міського турніру юних істориків

На базі історичного факультету відбулась консультація для школярів з підготовки до міського турніру юних істориків. Присутні викладачі історичного факультету С.О.Серяков, І.С. Мартинова, І.В.Чернікова, С.В. Мірошніченко, та учні та викладачі Харківського ліцею № 141, та ХЗОШ № 55, ХЗОШ № 10.


Круглий стіл «Афганська війна (1979-1989 рр.): історичні уроки та сучасність»

У Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди розпочав роботу круглий стіл «Афганська війна (1979-1989 рр.): історичні уроки та сучасність» до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 30-ї річниці виведення військ з Демократичної Республіки Афганістан.
Круглий стіл відкрили ректор ХНПУ імені Г.С.Сковороди акад. Прокопенко Іван Федорович та проректор з навчально- виховної роботи проф. Бережна Світлана Вікторівна. Модератором заходом виступила доц. кафедри всесвітньої історї Ямпольська Лариса Миколаївна.
Своїми спогадами про страшну трагедію людства поділилися викладачі, аспіранти нашого університету, ветерани Афганської війни. Учасники круглого стола розповіли свої власні історї про те, що людина робить на війні та про те, що війна робить з людиною. Круглий стіл має на меті привернути увагу спільноти не тільки до Афганської війни як трагедії, а й до мужності людей, які сьогодні захищають цілісність і суверенітет нашої держави на сході України.


Тиждень закоханих "Мандрівка країною кохання"

11 лютого на Історичному факультеті розпочинається традиційний Тиждень закоханих "Мандрівка країною кохання".
Вже сьогодні всі мають можливість привітати друзів та коханих, скориставшись поштою Святого Валентина.
На третьому поверсі ХНПУ імені Г.С. Сковороди встановлено поштову скриньку, у якій Ви можете залишити вітальну листівку та надіслати невід'ємний атрибут свята - валентинки тому, кому забажаєте. Важливо, щоб на конверті Ви чітко вказали ім'я, прізвище, курс, та групу адресата.
Святкові заходи будуть тривати з 11 до 15 лютого.
Не проґавте можливість здивувати кохану людину та привітати друзів!


1 лютого 2019 р.

1 лютого 2019 року на базі Історичного факультету ХНПУ імені Г.С. Сковороди традиційно пройшов Навчально-практичний семінар для заступників директорів закладів професійної освіти з навчально-виховної роботи за темою: "Краєзнавчо-пошукова робота з учнями закладів освіти, як складова національно-патріотичного виховання".


86-річчя університетської газети "Учитель"

30 січня у ХНПУ iменi Г.С. Сковороди відбулося родинне свято - 86-річчя університетської газети "Учитель".
Згідно з традицією було підведено підсумки публікацій найактивніших викладачів, співробітників та студентів у 2018 році, відзначено переможців конкурсу факультетських стінгазет до Дня Соборності України, нагородження пам'ятними подарунками.

ВІТАЄМО ІСТОРИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ ЗА І МІСЦЕ У НОМІНАЦІЇ "НАЙАКТИВНІШИЙ ФАКУЛЬТЕТ" (за підсумками публікацій у газеті "Учитель") та у номінації "Зв'язок історії та сучасності" (декан- доц.Мірошніченко С.В.).

А також переможців Історичного факультету у таких журналістських номінаціях:
«Найактивніша кафедра»: ІІІ місце у кафедри історії Україні (зав.каф.- доц. Гончарова О.С.);
"Кореспондентський дебют": зав. кафедри всесвітньої історії проф. Рябченко О.Л.
«Найактивніший кореспондент»: доц. кафедри історії України Чернікова І.В.

Серед студентів: І місце у номінації "Авторський вірш": Черкасов Володимир (1-й курс).
Також були відзначені найактивніші кореспонденти:
Габараєва Світлана (3-й курс), Водяницька Людмила (3-й курс), Кремениця Христина (3-й курс), Чєпєгін Ігор та Гончаров Олександр (4-й курс) та Сергієнко Всеволод (2-й курс).
Особливу увагу отримала стінгазета Історичного факультету, яку підготував студент 1-го курсу Джанджагава Георгій.


29 січня 2019 р
Документальний фільм "Діти Тегерану"

29 січня 2019 року на Історичному факультеті ХНПУ імені Г.С. Сковороди за підтримки Ізраїльського культурного центру "Натів" у Харкові при посольстві держави Ізраїль в Україні було презентовано документальний фільм "Діти Тегерану" до Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту.
Презентація кінострічки розпочалася з привітального слова ректора ХНПУ імені Г.С. Сковороди академіка Прокопенка Івана Федоровича та головного продюсера фільму Далії Гутман.
"Діти Тегерану" - реальна історія про першу групу, яка змогла врятуватися під час Голокосту і потрапити в Ерец Ісраель взимку 1943 року. Подія зібрала повну залу університетської громади та усіх небайдужих харків'ян.
Герої стрічки - реальні люди, які особисто розповіли про свою втечу, трагічні події того часу, війну, голод та загибель рідних. Більшість з них залишились сиротами, втратили під час дороги своїх рідних, але стали першими врятованими жертвами Голокосту. Попри те, що багато хто з них зараз посідає важливе місце в Ізраїльському суспільстві, досвід біженців залишився невід'ємною частиною їх життя.


Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.