Тиждень з нагоди Дня Науки в Україні 2024
У межах Тижня з нагоди Дня науки в Україні в 2024 році на факультеті іноземної філології проведено низку наукових заходів за участю науково-педагогічних працівників та здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти.
15 травня кафедрою загального мовознавства і романо-германської філології проведено науково-методичний семінар «Сучасні тенденції філології й методики викладання мов» (філологічний блок), на якому було представлено три доповіді: «До генези та сутності синтаксичного поняття інверсія» (викладач О.О. Шухова), «Аналіз «Фундаментального словника навколишнього середовища Dicoenviro» у порівнянні з електронними ресурсами Framenet, Propbank, Verbnet у рамках сучасної теоретичної лексикографічної парадигми» (доцент Т.М. Калініченко), «Сучасні шляхи подолання андроцентризму французької мови» (доцент С.О. Лембік).
16 травня на кафедрі практики англійського усного і писемного мовлення доцентами В.Л. Лаврухіною та Т.В. Подуфаловою проведено науково-практичний семінар «Сучасні філологічні студії: здобутки й перспективи» за участю здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти третього та четвертого років навчання. Діана Скляр, Марія Шевченко, Софія Дульська, Софія Ярмак, Анна Скотарь, Людмила Стешенко та Анна Світлична представили результати своїх досліджень сучасних лінгвістичних і літературознавчих напрямів: когнітивної лінгвістики, ономастики, медіалінгвістики, лінгвопрагматики, лексичної семантики, наратології та лінгвоперсонології.
16 травня на кафедрі англійської філології відбувся науково-методичний семінар «Організація підготовки здобувачів відповідно до світових стандартів із використанням різних навчальних платформ». Доцент Л.Є. Красовицька поділилася власним досвідом використання креативних проєктів і можливостей платформи Canvas задля формування професійних навичок у здобувачів вищої освіти, підвищення їхньої мовної і загальнокультурної компетентності. Продемонстровано види роботи й тестових завдань різних форматів цієї платформи. Учасники семінару порівняли можливості платформ Canvas і Moodle, обмінялися думками щодо їхніх переваг і недоліків.
16 травня нагороджено здобувачку першого (бакалаврського) рівня вищої освіти четвертого року навчання Дарину Холодову подякою від ректора Ю.Д. Бойчука з нагоди Дня науки в Україні та за вагомі здобутки в науковій діяльності.
17 травня на кафедрі східних мов відбувся науково-методичний семінар «Особливості наукової думки сучасного сходознавства», на якому було розглянуто основні тенденції розвитку сучасного сходознавства та нові підходи до викладання сходознавчих дисциплін, зокрема на магістерському рівні.
18 травня відбулася ХІІІ студентська науково-практична конференція «Сучасні аспекти дослідження і навчання іноземних мов» за такими напрямами: методика навчання іноземних мов, переклад, структурно-семантичний, когнітивний і культурологічний аспекти дослідження іноземних мов, комунікативно-прагматичний і стилістичний аналіз тексту та дискурсу, аналіз художньої літератури, актуальні проблеми східної філології і культурології.
21 травня на загальноуніверситетській конференції, присвяченій нагородженню переможців І етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у 2023–2024 навчальному році, було нагороджено 7 здобувачів факультету, які посіли призові місця: Євгенію Кравченко (1 місце, «Методика навчання романо-германських мов»), Каміллу Перевозчикову (1 місце, «Англійська мова»), Єлизавету Карій (1 місце, «Китайська мова»), Діану Скляр (2 місце, «Методика навчання романо-германських мов»), Юлію Ракитянську (2 місце, «Англійська мова»), Катерину Антонюк (2 місце, «Китайська мова»), Ангеліну Світличну (3 місце, «Методика навчання романо-германських мов»).
Тиждень Науки 2023
Тиждень з нагоди Всесвітнього дня науки
в ім’я миру та розвитку 10 листопада 2023 року
У межах Тижня Науки з нагоди Всесвітнього дня науки (6–10 листопада 2023 року) на факультеті іноземної філології відбулися наукові заходи за участю науково-педагогічних працівників та здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти.
7 листопада відбувся науково-методичний семінар для викладачів китайської мови кафедри східних мов. Розглядалися питання можливостей ефективного підвищення кваліфікації, зокрема, за допомогою платформи Coursera. Професор кафедри Л.С. Калашник розповіла про переваги та особливості навчання на цій платформі, а також поділилася власним досвідом. Також було обговорено подальші наукові проєкти.
9 листопада доцент кафедри загального мовознавства і романо-германської філології О.А. Чухно провела науково-методичний вебінар на тему «Стратегії організації навчання в різнорівневих групах учнів», до якого долучилися 29 викладачів, учителів і здобувачів різних освітніх закладів України. На вебінарі учасники обговорили підходи до тлумачення поняття «управління класом», поділилися досвідом створення позитивної атмосфери й ефективного використання часу на занятті, а також ознайомилися з техніками використання різних режимів роботи (індивідуальної, парної, групової, фронтальної) в умовах навчання англійської мови в багаторівневих групах учнів. Захід пройшов у доброзичливій творчій атмосфері й отримав схвальні відгуки.
Здобувачі та викладачі факультету іноземної філології також долучилися до заходів, організованих Радою молодих учених університету.
8 листопада команда здобувачів вищої освіти нашого факультету «Незламні Філологи» посіла ІІІ місце в науково-розважальному онлайн-заході «Науковий STAND-UP» серед усіх команд факультетів Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, які представляли науково-освітню діяльність факультетів у гумористичній формі. Анна Данилішина, Анна Петушкова, Анастасія Доценко, Дарина Лобанова, Камілла Перевозчикова, Діана Скляр і Максим Перепелиця, учасники команди «Незламні Філологи», обрали для свого виступу формат телевізійного шоу «Філологи жартують», у ході якого лунали жарти про іноземні мови, художні твори, фільми та відмінності в лінгвокультурах і було доведено, що здобувачі факультету іноземної філології можуть долати будь-які труднощі у вивченні іноземних мов завдяки наполегливості, любові та відданості обраній професії, ерудованості, кмітливості та гарному почуттю гумору. Виступ команди відрізнявся згуртованістю, гармонійністю, креативністю, елегантним і вишуканим філологічним гумором. На захід завітали здобувачі та викладачі факультету іноземної філології підтримати нашу команду та отримали задоволення від виступу команди та заходу загалом. Учасники нашої команди задоволені результатом і, головне, своїм виступом, сумують, що період підготовки до заходу та цікавої співпраці завершився, але сповнені ентузіазму брати участь у подальших наукових заходах. Керівництво, викладачі та здобувачі факультету щиро вітають команду незламних філологів із призовим місцем і бажають нових досягнень у науково-освітній діяльності.
Здобувачі факультету також відвідали вебінар «Роль іншомовної компетентності у підготовці інтелектуальної еліти нації», що був проведений 6 листопада аспіранткою кафедри освітології та інноваційної педагогіки, викладачем кафедри східних мов К.І. Чихаріною в межах проєкту Ради молодих учених «Наукове наставництво». Цей захід виявився дуже цікавим і корисним для майбутніх вчителів іноземних мов.
У межах Тижня Науки (15–20 травня 2023 року) на факультеті іноземної філології проведено низку наукових заходів за участю науково-педагогічних працівників та здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти.
16 травня на кафедрі англійської фонетики і граматики відбувся науково-методичний семінар, присвячений методиці навчання англійської літератури, а також використанню англомовних літературних текстів для вдосконалення різних навичок володіння мовою. Доповідачем була доцент О.А. Чухно, чиї майстер-класи й наукові доповіді завжди викликають увагу професіоналів і здобувачів вищої освіти. До заходу долучилися учителі Богодухівського ліцею № 2, Харківського ліцею № 155, викладачі Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, Рівненського державного гуманітарного університету, здобувачі факультету іноземної філології і українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка.
17 травня на кафедрі східних мов відбувся студентський науково-практичний семінар «Японські культурологічні студії», присвячений культурі Японії в історичному та сучасному аспектах. Здобувачі японського відділення виступили з доповідями-презентаціями з різних аспектів японської культури. Спеціально запрошеним гостем заходу був декан факультету східних мов Київського університету імені Бориса Грінченка І.В. Семеніст, який розповів учасникам семінару про те, як події в Україні змінили напрям зовнішньої політики Японії.
17 травня кафедрою англійської філології проведено науково-методичний семінар, на якому було представлено до обговорення дві доповіді: «Урахування типів здобувачів освіти під час планування і проведення вправ на занятті з англійської мови» (ст. викладач Р.Ф. Істоміна) і «Основні тенденції розвитку сучасної англомовної літератури: метамодернізм і пост-постмодернізм» (доцент Т.М. Старостенко).
17 травня на кафедрі німецької і романської філології був проведений круглий стіл, присвячений проблемам дослідження та навчання німецької мови й романських мов. Учасники заходу виступили із стислими доповідями та обговорили ефективність і ризики використання інноваційних технологій у навчанні іноземних мов, шляхи добору та розробки завдань в умовах дистанційної освіти, традиційні та сучасні підходи у викладанні іноземних мов. Також було приділено увагу проблемам перекладу складних іменників із німецької мови на українську та обговорено специфіку укладання словників, присвячених війнам, зокрема «Словника Великої війни» (Першої світової війни) відомого французького видавництва Larousse та іспаномовного «Словника російсько-української війни».
18 травня на кафедрі практики англійського усного і писемного мовлення доцентами О.В. Зосімовою та Т.В. Подуфаловою проведено науково-практичний онлайн-семінар «Сучасні лінгвістичні студії: здобутки й перспективи» за участю здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти четвертого року навчання. На семінарі в інтерактивній формі було представлено дослідження різних лінгвістичних напрямів: ономастики, когнітивної лінгвістики, лінгвокультурології та лінгвопрагматики, які викликали жваві й плідні дискусії.
20 травня відбулася ХІІ студентська науково-практична конференція «Сучасні аспекти дослідження і навчання іноземних мов» за такими напрямами: методика навчання іноземних мов, переклад, структурно-семантичний, когнітивний і культурологічний аспекти дослідження іноземних мов, комунікативно-прагматичний і стилістичний аналіз тексту та дискурсу, аналіз художньої літератури.
На загальноуніверситетській конференції, присвяченій нагородженню переможців Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у 2022– 2023 навчальному році, яка відбулася 17 травня, було нагороджено 8 здобувачів факультету, які посіли призові місця: Анастасію Ільченко (1 місце, «Мова і література (англійська, французька)»), Катерину Назаренко (1 місце, «Методика навчання англійської мови»), Лілію Тарасову (1 місце, «Мова і література (китайська)»), Катерину Коваль (2 місце, «Мова і література (англійська, французька)»), Анну Кійко (2 місце, «Методика навчання англійської мови»), Олександру Положій (2 місце, «Мова і література (китайська)»), Вікторію Поміляйко (3 місце, «Мова і література (англійська, французька)»), Яну Булатову (3 місце, «Мова і література (англійська, французька)»). Анастасія Ільченко виступила з доповіддю-презентацією на тему «Комунікативні стратегії і тактики в англомовному воєнному медіадискурсі (на матеріалі британських та американських онлайн-публікацій про Російсько-Українську війну)».
За активну участь у науковій діяльності та діяльності СНТ факультету грамотами нагороджено здобувачів Каміллу Перевозчикову, Дарину Холодову та Софію Педик.
Тиждень Науки 2022
Тиждень Науки (16–21 травня 2022 року) на факультеті іноземної філології був насичений різними подіями та заходами за участю науково-педагогічних працівників та здобувачів бакалаврського та магістерського рівнів вищої освіти нашого університету та інших закладів. Кафедрами факультету проведено онлайн низку науково-методичних семінарів: «Принципи проведення поточного контролю в умовах онлайн навчання» (17.05.2022 р., кафедрою східних мов), «Розвиток дослідницької компетентності здобувачів вищої освіти» (17.05.2022 р., кафедрою англійської філології), «Сучасні тенденції філології й методики викладання мов» (18.05.2022 р., кафедрою англійської фонетики і граматики), «Методи популяризації китайської мови в Україні в сучасних умовах» (19.05.2022 р., кафедрою східних мов), «Актуальні напрями у дослідженні романських мов» (19.05.2022 р., кафедрою романської філології), «Автоматизація граматичних навичок під час навчання в гібридному форматі» (19.05.2022 р., кафедрою німецької філології).
18.05.2022 р. відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні філологічні і методичні студії: проблематика і перспективи», у якій взяли участь понад 100 науковців з України та зарубіжжя (Литви, Туреччини, Німеччини).
Проведено щорічні, традиційні для Тижня науки, студентські науково-практичні конференції: конференцію за участю здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 1 року навчання «Лінгвістичні, літературознавчі та країнознавчі пошуки молодих дослідників» (19.05.2022 р., кафедрою практики англійського усного і писемного мовлення) та ХІ загальнофакультетську конференцію «Сучасні аспекти дослідження і навчання іноземних мов» (21.05.2022 р.). 19.05.2022 р. кафедрою східних мов проведено засідання Об’єднання молодих китаєзнавців, присвячене питанню плагіату в наукових роботах.
Кафедрою англійської мови проведено низку інтерактивних заходів для здобувачів вищої освіти інших факультетів університету: презентацію наукових проєктів за участю аспірантів 1 року навчання «Сучасні тенденції в дослідженнях молодих науковців» (16.05.2022 р.), наукову конференцію за участю здобувачів першого рівня вищої освіти 1 року навчання факультету фізичного виховання і спорту «Наука і спорт» (17.05.2022 р.), круглі столи «Формування позитивної мотивації при вивченні іноземних мов для наукової діяльності» (19.05.2022 р., за участю здобувачів першого рівня вищої освіти 1 року навчання історичного факультету), «Важливість ведення наукової діяльності та навчального процесу в умовах воєнного стану» (20.05.2022 р., за участю здобувачів першого рівня вищої освіти 3 року навчання факультету мистецтв), «Формування позитивної мотивації до навчання в умовах воєнного стану» (20.05.2022 р., за участю здобувачів першого рівня вищої освіти факультету дошкільної освіти) та наукові читання за участю здобувачів другого рівня вищої освіти історичного факультету «Україна: історія і сучасні реалії» (20.05.2022 р.).
Х студентська науково-практична конференція
«Сучасні аспекти дослідження і навчання іноземних мов»
19 травня 2021 року в межах Тижня науки на факультеті іноземної філології у форматі онлайн відбулася Х студентська науково-практична конференція «Сучасні аспекти дослідження і навчання іноземних мов» за участю здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти факультету іноземної філології. Робота конференції здійснювалася за такими напрямами п’яти секцій: «Методика навчання англійської мови», «Структурно-семантичний, когнітивний і культурологічний аспекти дослідження англійської мови», «Комунікативно-прагматичний і стилістичний аналіз англомовного тексту та дискурсу», «Аналіз англомовної художньої літератури», «Актуальні проблеми дослідження і навчання німецької та французької мов». Доповідачі засвідчили досить високий рівень проведених досліджень і володіння інформаційними технологіями (усі доповіді було супроводжено мультимедійними презентаціями), взяли активну участь в обговоренні доповідей, що сприяло формуванню навичок ведення наукової дискусії. Матеріали конференції будуть опубліковані в збірнику наукових статей здобувачів вищої освіти факультету іноземної філології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди «Актуальні проблеми іноземної філології і лінгводидактики».
На факультеті іноземної філології щорічно в травні відбуваються Тижні Науки, присвячені Дню Науки в Україні. Проводиться низка наукових заходів за участю професорсько-викладацького складу та здобувачів першого та другого рівнів вищої освіти факультету: науково-практичні конференції, зокрема щорічна студентська конференція «Сучасні аспекти дослідження і навчання іноземних мов», круглі столи, семінари, відкриті засідання кафедр, студентські конкурси тощо, присвячені актуальним проблемам іноземної філології та навчання іноземних мов.