Наукова діяльність кафедри зарубіжної лiтератури та слов’янських мов імені професора Михайла Гетманця

Наукові дослідження кафедри зарубіжної літератури та слов’янських мов у 2016-2021 роках велися відповідно затвердженим УкрІнТІ  комплексним темам «Закономірності розвитку та взаємодії європейських літератур у ХІХ – ХХІ ст.» (Держ. реєстраційний номер 0116U004330 від 14.07.2016 р.) та «Закономiрностi функцiонування слов’янських мов: динамiчний, прагматичний та методичний аспекти» (Держ. реєстраційний номер: 0117U000812 від 24.03.2017 р.). З липня 2021 кафедра працює над темою «Закономірності розвитку національних літератур і мов у синхронії та діахронії» (Держ. реєстраційний номер: 0121U112038 від 7.07.2021 р.). Метою дослідження є встановлення специфіки, закономірностей розвитку та характеру функціонування лінгвістичних та літературних феноменів, осмислення здобутків окремих персоналій – представників національних літератур і мов у межах світового літературного процесу в синхронії та діахронії.

На кафедрі сформовані наукові школи д.ф.н., проф. Фрізмана Л.Г., під керівництвом якого було захищено 5 докторських дисертацій та 54 кандидатських; д.ф.н., проф.  Гетманця М.Ф. (5 докторських дисертацій та 16 кандидатських); д.ф.н., проф. Калашнікової Г.Ф. (1 докторська дисертація та 13 кандидатських); д.ф.н., проф.  Степанченка І.І. (1 докторська дисертація та 10 кандидатських); д.ф.н., проф.  Скоробогатової О.О. (1 докторська дисертація та 10 кандидатських); д.ф.н., проф. Гулака А.Т. (10 кандидатських).

Викладачі кафедри беруть активну участь у профільних науково-практичних конференціях та друкують свої наукові доробки у збірках наукових праць, профільних  вітчизняних та зарубіжних журналах, видають монографії та навчальні посібники. За останній рік було надруковано 70 статей та тез у межах кафедральних тем, з них 8 у виданнях, що входять до Scopus та Web of Science (WOS) та 22  публікації у фахових виданнях.

Науково-педагогічні співробітники кафедри беруть активну участь у роботі регіональних, всеукраїнських та міжнародних наукових конференцій, так, у 2020 році це були конференції у Харкові, Києві, Бахмуті, Львові, Херсоні, Ардахані (Туреччина), Стокгольмі (Швеція) тощо.

Кафедра організовує науково-методичні та наукові конференції. Упродовж 1995-2012 кафедрою світової літератури проводилася конференція «Лівшицькі читання», з 1980 р. на кафедрі слов’янських мов проводилися міжнародні наукові конференції з актуальних проблем семантичних досліджень, з 2005 р. – конференції молодих учених. Об’єднана кафедра зарубіжної літератури та слов’янських мов продовжує започатковані традиції.

Відповідно до науково-дослідної тематики кафедри зарубіжної літератури та слов’янських мов за 20152020 рр. були проведені:

Викладачі кафедри у контексті наукових кафедральних тем залучають до науково-дослідної роботи студентів, результатом чого стали публікації студентських наукових статей, тез та доповідей (у 2020 році – 44).

Щорічно у листопаді кафедра проводить студентські наукові конференції «Славістичні студії», у травні – студентські Кирило-Мефодіївські читання.

На кафедрі працюють докторантура та аспірантура зі спеціальності 035 «Філологія». З 1978 р. під керівництвом викладачів кафедри підготовлено і захищено близько 150 кандидатських і понад 15 докторських дисертацій.